mZdrowie, czyli mobilny lekarz, dietetyk, trener. Jak to działa?
JULIA BAR • dawno temuMateriał sponsorowany przez Comarch
Wedle badań Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 roku, choroby przewlekłe – takie jak nowotwory, problemy sercowo-naczyniowe, cukrzyca czy artretyzm – są główną przyczyną śmierci i odpowiadają za ponad 60% wszystkich zgonów na świecie. Szacuje się, że w Unii Europejskiej ponad 40% mieszkańców powyżej 15 roku życia cierpi na jedną lub więcej chorób przewlekłych.
Upowszechnienie technologii mobilnych – smartfonów, urządzeń z kategorii wearables jak smartwatche czy bandy – stawia nas w uprzywilejowanej sytuacji. Te technologie, w postaci czujników monitorujących przeróżne funkcje naszego organizmu oraz oprogramowania do analizy ich wyników, jesteśmy w stanie „zatrudnić” do ochrony naszego zdrowia.
mZdrowie – czyli co?
mZdrowie to zbiorcza nazwa dla całej branży, która zajmuje się dostarczaniem, utrzymaniem i rozwojem mobilnych rozwiązań służących ochronie zdrowia. Czujniki tętna, ciśnienia, natlenienia krwi, liczniki kroków, monitorowanie snu, stresu i wiele innych, które stały się standardowym wyposażeniem smartwatcha ze średniej półki, są w stanie zbierać olbrzymie ilości danych bez ingerencji z zewnątrz. W oparciu o te dane funkcjonują tysiące aplikacji na urządzenia mobilne, dzięki którym możemy nie tylko rozpisać dietę czy zaplanować trening, ale np. trzymać pod kontrolą szereg chorób przewlekłych, poprawiając zarówno komfort, jak i długość życia.
Lekarz, dietetyk, trener…
Na rynku dostępny jest bogaty i zróżnicowany wybór aplikacji na urządzenia mobilne, dzięki którym – mówiąc najogólniej – możemy uważnie monitorować i poprawiać stan swojego zdrowia. Poczynając od niezwykle popularnych aplikacji w kategorii sport, które pozwalają na planowanie aktywności fizycznych i budowanie motywacji, a także monitorują funkcje organizmu podczas ćwiczeń; skończywszy na programach stworzonych pod potrzeby określonych grup – jak aplikacje dedykowane ciężarnym. Z aplikacjami jesteśmy w stanie zaplanować i wdrożyć zdrową dietę, zadbać o zdrowie psychiczne (np. mindfulness i techniki relaksacyjne), monitorować i kontrolować cykl menstruacyjny, nauczyć się zasad pierwszej pomocy, umówić do lekarza, sprawdzić dostępność leków w pobliskiej aptece. Technologia umożliwia kontrolę chorób przewlekłych.
Funkcjonowanie aplikacji zdrowotnych
Aplikacje mobilne pozwalają na zapisywanie informacji zawartych w kartach wizyt, przechowywanie zaleceń, skierowań, recept i nazw leków wraz z dawkowaniem. Dzięki gromadzeniu tych informacji lekarz prowadzący – lub jakikolwiek inny, u którego chory odbywa wizytę (nawet zdalną) – ma dostęp do usystematyzowanych danych, przedstawionych w czytelny i przejrzysty sposób. Aplikacje, takie jak Comarch HealthNote , same nie leczą – jednak wydatnie ułatwiają postawienie diagnozy oraz dobranie odpowiedniej metody leczenia, zapewniając lekarzowi kompleksowy pogląd na stan pacjenta np. w formie przejrzystych wykresów i tabel.
Choroby przewlekłe pod kontrolą
Kwestia ciśnienia krwi to jedynie przykład. Podobnie jest z pozostałymi chorobami układu krwionośnego, układu oddechowego czy cukrzycą. Astma, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze – większość chorób przewlekłych daje objawy w pełni wykrywalne przez zestawy czujników w urządzeniach mobilnych, a ich wykorzystanie może przyspieszyć i wesprzeć postawienie trafnej diagnozy. Wracając do przykładu nadciśnienia – jedną z podstawowych czynności zarówno podczas diagnozowania, jak i leczenia nadciśnienia tętniczego jest regularne mierzenie ciśnienia krwi. Kiedyś trzeba było o nim pamiętać, kilka – kilkanaście razy dziennie skorzystać ze specjalnego aparatu, wyniki zapisać i pokazać lekarzowi przy kolejnej wizycie. Dziś, dzięki darmowym aplikacjom takim jak HealthNote , proces jest znacznie uproszczony – aplikacja wspiera systematyczność w dbaniu o zdrowie, a o nasze dane nie musimy się już martwić. Dostęp do wrażliwych informacji zdrowotnych możemy zabezpieczyć na kilka sposobów, a w przypadku zgubienia telefonu z łatwością odzyskamy dostęp logując się na nasze konto. Wygląda na to, że era tradycyjnych dzienniczków z zapisywanymi pomiarami minęła wraz z postępem technologicznym.
Budowanie świadomości
Oprócz czysto medycznych zastosowań, aplikacje i urządzenia kategorii mZdrowie mają jeszcze jedno zadanie – budowania świadomości użytkowników w obszarach zdrowego życia oraz wspierania i utrwalania zdrowych nawyków (np. HealthNote można zintegrować z Google Fit i Apple Health, co pozwala na monitorowanie wykonanych kroków). Rozbudowane systemy motywacyjne, przypomnienia, zachęcające komunikaty – wszystko to ma na celu nauczenie użytkownika, jak zadbać o zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie ma lepszej profilaktyki niż świadomy człowiek, który dba o siebie. Takie zwiększanie świadomości pozwala na unikanie czynników ryzyka, zdecydowanie poprawia wykrywalność schorzeń i ma pozytywny wpływ na skuteczność leczenia – co w sumie przekłada się na zmniejszenie występowania chorób w ogólnej populacji.
Pobierz aplikację Comarch HealthNote z App Store lub Google Play – całkowicie za darmo!
Materiał sponsorowany przez Comarch
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze