Świąd skóry
ALICJA • dawno temuOdczuwasz uporczywy świąd skóry, choć nie wystąpiły wykwity skórne? Jakie mogą być przyczyny świądu skóry? Co robić, gdy swędzi skóra?
Swędząca skóra to dolegliwość, której doświadczył każdy z nas. Zaczerwienienie skóry i uszkodzony naskórek to typowe konsekwencje drapania się. Silne i częste drapanie powoduje powstanie ranek, które ułatwiają drobnoustrojom chorobotwórczym wniknięcie do organizmu. Uciążliwy świąd potrafi doprowadzić do szaleństwa. Jakie mogą być przyczyny świądu?
Przyczyny świądu skóry
Do typowych i najłatwiejszych do rozpoznania przyczyn swędzenia skóry należy wysypka, towarzysząca takim chorobom, jak: ospa wietrzna, różyczka, pokrzywka alergiczna. Świąd towarzyszy również potówkom, atopowemu zapaleniu skóry, trądzikowi pospolitemu, zapaleniu mieszków włosowych, świerzbowi, wszawicy, łuszczycy i łupieżowi.
Trudniejszy do zdiagnozowania świąd powodują: choroby nerek, zaburzenia pracy wątroby, choroby tarczycy i cukrzyca. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być objawem anemii, ziarnicy, a nawet białaczki. Na świąd skóry mogą się skarżyć osoby chore na nowotwory i stwardnienie rozsiane. Zastój żółci w wątrobie i silne napięcie skóry to główne przyczyny świądu u kobiet w ciąży.
Przyczyn świądu można się doszukiwać w przyjmowaniu niektórych leków: nasennych, uspokajających, przeciwbólowych, antykoncepcyjnych, przeciwtrądzikowych itp. Uporczywy i nieprzechodzący świąd może mieć źródło w psychice, a drapanie ze stresu lub wewnętrznego przymusu.
Banalną i bardzo często lekceważoną przyczyną świądu jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Skóra sucha, źle nawilżona, pozbawiona dopływu świeżego powietrza oraz przepocona będzie swędzieć.
Leczenie świądu skóry
Pierwszą pomocą w walce ze swędzącą skórą jest odpowiednie jej nawilżenie oraz dotlenienie. Dlatego przy dolegliwościach skórnych warto zrezygnować z noszenia opinającej skórę odzieży i tej, która jest wykonana ze sztucznych materiałów. Doraźnie objawy złagodzi zażywanie letnich kąpieli. Należy odstawić również ostre przyprawy, które potęgują uczucie świądu. Koniecznie należy zrezygnować z używania mydła na rzecz łagodniejszych środków myjących, o właściwościach nawilżających i regeneracyjnych. Kojąco na podrażnienia skóry wpływa alantoina, pantenol, witamina A i E oraz naturalne oleje mineralne.
Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, warto udać się do dermatologa lub lekarza internisty, w celu ustalenia przyczyny swędzenia skóry. Możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych (m.in.: morfologi krwi, badania moczu, kału, badania histopatologicznego wycinka skóry). Postawienie diagnozy to połowa sukcesu. Dobór odpowiednich leków (leczących objawy i przyczyny świądu) i regularne ich przyjmowanie powinno na dobre rozwiązać problem swędzącej skóry. W leczeniu świądu wykorzystuje się niekiedy fototerapię, czyli naświetlanie skóry specjalnymi lampami.
Leczenie świądu skóry to niejednokrotnie długotrwały proces, wymagający od chorego cierpliwości i ścisłej współpracy z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze