Znamiona pod nadzorem
JADWIGA OLCZAK • dawno temuWysokie temperatury zachęcają do odsłaniania większych partii ciała. Czasem jednak gorące słońce może okazać się niebezpieczne ze względu na występowanie znamion. Zanim więc zdecydujesz się na nadmierne eksponowanie tych miejsc na działanie promieni słonecznych, pozwól dermatologowi lub lekarzowi ocenić, czy któreś ze znamion nie stanowi zagrożenia dla twojego zdrowia.
Bardzo często w sposób lekceważący traktujemy swoje zdrowie. Nie zastanawiamy się nad wieloma problemami, dopóki nas coś nie dotknie. W przypadku znamion ignorancja nie jest jedynym problemem. Nasza wiedza na temat działania promieni słonecznych na nasze ciało wciąż jest za mała. Wprawdzie większość Polaków używa kremów z wysokimi filtrami, ale nie przywiązuje większej wagi do występujących na ciele znamion. Zdaniem dermatolog, dr Agnieszki Bliżanowskiej z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, uczestniczącej w ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Badaj znamiona”: wiele znamion, które mogą stać się niebezpieczne, powstaje już w okresie dzieciństwa, dlatego tak ważne jest, by skutecznie chronić skórę dzieci przed słońcem, używając kosmetyków z filtrami, najlepiej SPF 50. Poza tym wiele osób po prostu nie przygląda się swojej skórze i nie jest świadoma, że pojawiły się na niej jakieś zmiany.
Gdy zauważymy u siebie albo u swojego dziecka niepokojące zmiany na skórze, na pewno nie wolno ich zlekceważyć. Aby sprawdzić, czy znamię może stanowić zagrożenie, należy wykonać badanie dermatoskopowe lub udać się do lekarza dermatologa. Do szybkiej reakcji zachęca dr Bliżanowska, która wyjaśnia: pamiętajmy, że znamiona pozostawione samym sobie, niediagnozowane i zaniedbane mogą przekształcić się w czerniaka. Tymczasem rak skóry wykryty w początkowej fazie jest w 90% uleczalny.
Dermatolodzy zachęcają, aby badanie dermatoskopowe wykonywać raz w roku, najlepiej przed planowanym wyjazdem na urlop. Za pomocą dermatoskopu, czyli specjalistycznej lupy umożliwiającej duże powiększenie fragmentów skóry oraz ocenę struktury zmiany wewnątrz skóry właściwej, lekarz dermatolog określa, czy znamię może być niebezpieczne. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Uzyskany obraz można wykorzystać do przeprowadzenia analizy komputerowej pozwalającej na wykrycie patologii w początkowym okresie rozwoju.
W przypadku występowania zmian skórnych bardzo ważne jest dokładne obserwowanie swojego ciała i natychmiastowa reakcja. Dzięki temu można w porę zapobiec poważnym chorobom skóry. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, a znamię na skórze budzi twój niepokój, nie wahaj się i skorzystaj z konsultacji dermatologicznej. Dermatolog, dr Agnieszka Bliżanowska radzi: warto znaleźć dobrego specjalistę w swoim mieście, który oprócz odpowiedniego sprzętu, będzie posiadał też wiedzę na temat profilaktyki i leczenia. Specjalista pomoże także dobrać odpowiedni dla twojego fototypu skóry krem przeciwsłoneczny i doradzi, jak obserwować znamiona w domu.
Wybierając się więc na urlop, pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności. Staraj się nie eksponować na działanie promieni słonecznych zagrożonych miejsc. Jeżeli dermatolog nie wyda ci bezwzględnego zakazu opalania się, pamiętaj o stosowaniu kremów z odpowiednim filtrem. Brak zgody na opalanie dotyczy w tym wypadku nie tylko słonecznych plaż, ale i solariów.
Jeżeli zobaczysz u siebie niepokojące cię znamię, nie zwlekaj i natychmiast zgłoś się do specjalisty. Twoja szybka reakcja może w tym wypadku uchronić cię przed poważnymi schorzeniami skórnymi, a nawet nowotworem skóry.
Informacja prasowa: WellDerm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze