Usuwanie znamion
KAROLINA • dawno temuUpływ czasu, zbyt duża ekspozycja na słońce lub wrodzone właściwości skóry doprowadzić mogą do powstania znamion. Często zdarza się, że nie potrafimy określić jak dawno dana zmiana na skórze powstała lub czy zmieniła swój wygląd. Bacznie obserwujemy natomiast znamiona w najbardziej widocznych częściach ciała takich jak twarz, szyja i dekolt albo dłonie. Ich nieestetyczny wygląd może stać się przedmiotem wielu kompleksów, dlatego warto już teraz dowiedzieć się, jak pozbyć się brzydkiej zmiany na skórze.
Rodzaje znamion skórnych
Przyczyny oraz sposób powstawania znamion na skórze mogą być różne. Z reguły ich pojawienie związane jest z nadmiarem lub niedoborem któregoś ze składników tkanek. I tak wyróżnić należy znamiona barwnikowe, znamiona naskórkowe, znamiona naczyniowe, z przydatków skóry, z gruczołów łojowych albo potowych bądź mieszane. Pojawienie się na skórze plam albo wypustek o odmiennej od niej barwie może być uwarunkowane genetycznie, może być wynikiem przebytych chorób oraz konsekwencją niewystarczającego zabezpieczenia przed oddziaływaniem promieni słonecznych.
Zazwyczaj jedyną wadą powstałych znamion jest ich brzydki wygląd, jednak istnieje możliwość ich przekształcenia się w poważne choroby skóry. Jeżeli więc zauważysz nową zmianę na skórze lub zaobserwowałaś zmianę kształtu lub barwy znamienia już istniejącego, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa, który przeprowadzi z tobą wywiad i po obejrzeniu skóry określi stan jej zdrowia. Zawsze jednak warto zapobiegać niż leczyć i dlatego przed każdym wyjściem na spacer lub opalaniem się na plaży, koniecznie zabezpiecz się przed działaniem promieni słonecznych.
Znamiona często występują na dość kłopotliwych partiach ciała, dlatego zaleceniem do ich usunięcia (oprócz choroby) może być prawdopodobieństwo uszkodzenia oraz względy estetyczne. Istnieje wiele metod pozbywania się kłopotliwych fragmentów skóry, ale to twój lekarz poleci najlepszy sposób, i powie jak usunąć zamię.
Jak usunąć znamię?
Ważnym zatem elementem pozbywania się znamion jest konsultacja lekarska. Na jej podstawie nie tylko określa się ich rodzaj, przyczynę powstania i stopień zagrożenia dla zdrowia, lecz także najlepszą metodę, za pomocą której można je usunąć.
Pierwszy ze sposobów opiera się na wykorzystaniu działania lasera. Zabieg ten może być stosowany wyłącznie do usuwania znamion łagodnych i płytkich, co do których nie ma przypuszczenia, że mogą mieć podłoże chorobowe. To bardzo szybki i niemal zupełnie bezbolesny zabieg.
Niektóre znamiona nie mogą być usunięte przy pomocy lasera. Na ratunek przychodzi stara znana wszystkim metoda chirurgiczna. Znamię wraz z kawałkiem skóry, która go otacza, zostaje wycięte, a ranka zaszyta.
Niezbyt głębokie zmiany na skórze mogą być także wymrażane, np. ciekłym azotem. Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest brak blizn i niemal zupełna bezbolesność.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze