Produkty zbożowe – dlaczego są ważne?
ANETA RZYSKO • dawno temuDietetycy i lekarze zgodnie podkreślają - produktów zbożowych nie powinno się unikać. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia powinien składać się z niskoprzetworzonych zbóż w różnej postaci. Dzięki temu zapewniamy sobie solidną dawkę witamin, minerałów, węglowodanów i zdrowego białka. Trzeba jednak wiedzieć, które produkty zbożowe wybierać.
Wielu z nas — szczególnie osoby, które się odchudzają — unika produktów zbożowych ze względu na ich wysoką zawartość węglowodanów. Jest to jednak ogromny błąd żywieniowy, ponieważ pozbawiamy się podstawowego paliwa do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Produkty te owszem mają dużą liczbę węglowodanów, ale będą się one stopniowo uwalniać, co uchroni nas przed niezdrowym podjadaniem.
Produkty zbożowe to podstawa codziennej diety człowieka. Zawierają wiele witamin (szczególnie witamin z grupy B) a także składników mineralnych takich jak magnez, fosfor, potas. Ich działanie przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu oraz rozwój poszczególnych układów (szczególnie układu nerwowego). Nie należy więc produktów z tej właśnie grupy długotrwale wykluczać z jadłospisu, nawet podczas stosowana diety redukującej masę ciała. Dopuszczane jest jedynie wyeliminowanie składników z początkowych etapów odchudzania, co spowoduje silny i szybki spadek masy. Stopniowo należy jednak wprowadzać z powrotem do diety produkty zbożowe. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych procesów życiowych.
Ciemne znaczy zdrowsze
Do grupy produktów zbożowych zaliczamy: żyto, pszenicę, owies, jęczmień, kukurydzę, orkisz, grykę i sorgo a także mąkę, pieczywo, makarony, płatki, musli oraz ryż. Dlatego zarówno biała bułka jak i tzw. ciemne pieczywo będzie zaliczane do produktów zbożowych. To, co je odróżnia to stopień przetworzenia ziaren, a co za tym idzie ilość witamin i minerałów w nich się znajdujących.
Producenci na ogół decydują się na odrzucenie łupiny nasiennej oraz bielma w procesie obróbki nasion. Jest to proces tańszy niż dokładne oczyszczanie każdego nasiona. Tracą więc to, co najcenniejsze i trafiają do procesu produkcji tzw. białych produktów zbożowych – mąki, pieczywa, makaronów i ryżu. Ciemne pieczywo, makarony i brązowy ryż posiadają bielmo i łupinę, które są niezwykle wartościowe dla naszego organizmu. Przede wszystkim zawierają dużo błonnika, który korzystnie wpływa na trawienie i perystaltykę jelit. Błonnik przyczynia się do ograniczenia wchłaniania tłuszczy i obniża cholesterol. Ziarna, z którego powstało białe pieczywo, biały ryż czy pszenny makaron nie posiadają wspomnianych łusek przez co pozbawione są błonnika i zdrowych źródeł energii.
Ciemne produkty zbożowe są zdrowsze i warto je wprowadzić do codziennej diety zamiast produktów z wysokoprzetworzonego ziarna. Należy jednak pamiętać, że w przypadku występowania chorób układu pokarmowego, należy skonsultować się z lekarzem. Z diety mogą bowiem zostać wyeliminowane niektóre produkty ze względu na zbyt silne oddziaływanie na poszczególne narządy. Szczególnie dotyczy to cukrzyków, osób chorujących na wątrobę czy pacjentów leżących bądź po zabiegach związanych z dolnym odcinkiem układu trawiennego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze