Dieta grejpfrutowa
BEATKA • dawno temuZasady diety grejpfrutowej są dość rygorystyczne. Stosując się do zaleceń, można schudnąć około 4 kg w czternaście dni. Dieta dostarcza codziennie do organizmu około 1300–1700 kcal. Nie można jej stosować dłużej niż dwa tygodnie. Po jej zakończeniu, żeby utrzymać wagę i nie dopuścić do efektu jojo, warto stosować zdrowe nawyki żywieniowe. Grejpfruty są doskonałymi spalaczami tłuszczu i dostarczają do organizmu witaminy C.
Zasady diety grejpfrutowej
Za twórców diety grejpfrutowej uznawani są lekarze i dietetycy z kliniki Rikshospitalet w Oslo. Głównym składnikiem diety jest, jak sama nazwa wskazuje, grejpfrut. Owoc ten ma bardzo mało kalorii, nie zawiera tłuszczu, jest bogaty w witaminę C i beta-karoten, ma dużo wody i włókien roślinnych. Witamina C reguluje i wspomaga procesy zachodzące w organizmie – obniża poziom złego cholesterolu, pobudza organizm do działania, zmniejsza uczucie zmęczenia fizycznego i otępienia psychicznego. Woda zmniejsza uczucie łaknienia, a włókna roślinne pęcznieją w żołądku, zapełniając go.
Grejpfruty są niskokaloryczne i idealnie wpasowują się w dietę odchudzającą. Osoby, które pragną zrzucić trochę kilogramów, a jednocześnie nie chcą się trudzić, powinny codziennie sięgać po grejpfruty. Dietę grejpfrutową powinno się stosować przez dwa tygodnie. W zależności od jadłospisu dieta odchudzająca dostarcza dziennie 1300–1700 kcal. Przewidziany spadek wagi to 4 kg w dwa tygodnie. Dłuższe stosowanie diety jest niepolecane, a nawet zabronione. Ponieważ podczas diety do organizmu dostarcza się mało tłuszczów, to również automatycznie ograniczona zostaje podaż witaminy A, witaminy D, witaminy E, witaminy K. Zbyt długie przebywanie na diecie może zaburzyć prawidłową gospodarkę chemiczną organizmu.
Mięso zalecane w codziennym jadłospisie powinno być gotowane, pieczone w piekarniku, ewentualnie opiekane na grillu. Smażone kotlety odpadają w przedbiegach. Mięso przyrządzane na tłuszczu (smażone) traci część swoich wartości odżywczych i zwiększa kaloryczność. Z diety należy wyeliminować sól. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, przez co dochodzi do opuchlizn. Podczas diety ważne jest nawadnianie organizmu – konieczne jest wypijanie około 3 litrów płynów dziennie, najlepsza jest woda mineralna (niesmakowa), polecane są też herbaty ziołowe, herbata zielona, herbata czerwona, herbata biała.
Jadłospis diety grejpfrutowej
Przykładowy jadłospis:
- śniadanie – 2 łyżki płatków owsianych, 2 łyżki otrąb pszennych, kawałki banana, jabłka zalane szklanką mleka;
- II śniadanie – świeżo wyciśnięty sok z grejpfruta (bez dodatków, cukier zabroniony);
- obiad – kawałek ryby z przyprawami (bez panierki) pieczonej w piekarniku, 200 g szpinaku (może być mrożony), posiekany pomidor z przyprawami;
- podwieczorek – grejpfrut;
- kolacja – kawałek pieczonego chudego mięsa, pół grahamki, sałata pokropiona cytryną i posypana ziołami;
- śniadanie – kanapka: pół grahamki i plaster pieczonego mięsa, do popicia świeżo wyciśnięty sok z grejpfruta;
- II śniadanie – jogurt (najlepiej z ziarnami zbóż);
- obiad – pieczona pierś z kurczaka, pół szklanki ryżu, pokrojony grejpfrut, gotowane na parze brokuły;
- podwieczorek – pół grejpfruta;
- kolacja – kanapki z chlebem razowym i chudą szynką, sałatka z cykorii skropionej cytryną i łyżką oliwy z oliwek.
Składniki można komponować dowolnie. Należy jednak ograniczyć ilość spożywanych produktów. Zamiast czterech kanapek, zjeść dwie mniejsze lub jedną. Z jednej bułki wychodzą dwie kanapki. Żeby schudnąć, należy również zadbać o aktywność fizyczną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze