Czy dieta wysokobiałkowa jest zdrowa?

10. Czy dieta wysokobiałkowa jest zdrowa?Dieta wysokobiałkowa jest jedną z najbardziej popularnych. W Polsce znana jest pod nazwą diety Atkinsa lub diety optymalnej. Jednak zanim zdecydujesz się rozpocząć tę dietę, rozważ wszystkie za i przeciw, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

10. Czy dieta wysokobiałkowa jest zdrowa?
Dieta wysokobiałkowa jest jedną z najbardziej popularnych. W Polsce znana jest pod nazwą diety Atkinsa lub diety optymalnej. Jednak zanim zdecydujesz się rozpocząć tę dietę, rozważ wszystkie za i przeciw, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

9. Ilość białka w diecieDla większości osób spożycie białek stanowi od 12 do 18% dziennie dostarczanych kalorii. Jednak dieta wysokobiałkowa oznacza, że białka będą głównym składnikiem naszego pożywienia. Będą mogły stanowić nawet połowę kalorii, które codziennie dostarczamy organizmowi. Większość białek pochodzi z produktów zwierzęcych, takich jak mięso, jajka i ser.
Zdjęcie autorstwa julenka / CC BY

9. Ilość białka w diecie
Dla większości osób spożycie białek stanowi od 12 do 18% dziennie dostarczanych kalorii. Jednak dieta wysokobiałkowa oznacza, że białka będą głównym składnikiem naszego pożywienia. Będą mogły stanowić nawet połowę kalorii, które codziennie dostarczamy organizmowi. Większość białek pochodzi z produktów zwierzęcych, takich jak mięso, jajka i ser.

8. Jak działa dieta wysokobiałkowa?Kiedy w diecie zmniejszysz ilość węglowodanów, szybko stracisz na wadze z powodu utraty wody. Następnie organizm będzie spalał swój własny tłuszcz – po to, by otrzymać energię. Z jednej strony taki proces prowadzi do szybszego chudnięcia, z drugiej jednak, redukcja węglowodanów w diecie może powodować bóle głowy, podirytowanie, nudności, problemy z nerkami oraz palpitacje serca.

8. Jak działa dieta wysokobiałkowa?
Kiedy w diecie zmniejszysz ilość węglowodanów, szybko stracisz na wadze z powodu utraty wody. Następnie organizm będzie spalał swój własny tłuszcz – po to, by otrzymać energię. Z jednej strony taki proces prowadzi do szybszego chudnięcia, z drugiej jednak, redukcja węglowodanów w diecie może powodować bóle głowy, podirytowanie, nudności, problemy z nerkami oraz palpitacje serca.

7. Zalety i wadyStosując dietę wysokobiałkową, rzeczywiście możesz schudnąć. Ale jedzenie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w tłuszcz może prowadzić do zwiększenia cholesterolu we krwi, a także ryzyka ataku serca. Dodatkowo, jeśli w diecie nie uwzględniasz warzyw oraz produktów zbożowych, dostarczasz organizmowi zbyt mało błonnika i innych składników odżywczych.
Zdjęcie autorstwa LoboStudioHamburg / CC BY

7. Zalety i wady
Stosując dietę wysokobiałkową, rzeczywiście możesz schudnąć. Ale jedzenie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w tłuszcz może prowadzić do zwiększenia cholesterolu we krwi, a także ryzyka ataku serca. Dodatkowo, jeśli w diecie nie uwzględniasz warzyw oraz produktów zbożowych, dostarczasz organizmowi zbyt mało błonnika i innych składników odżywczych.

6. Jak zacząć dietę wysokobiałkową?Na początku diety wysokobiałkowej dobrze jest skorzystać z porady dietetyka. Pomoże ci wybrać te produkty, które zawierają dużą ilość białka, są niskotłuszczowe, a dodatkowo nie są pozbawione węglowodanów. Unikaj tłustych mięs, natomiast nie rezygnuj z warzyw i produktów z pełnego ziarna.
Zdjęcie autorstwa PeterKraayvanger / CC BY

6. Jak zacząć dietę wysokobiałkową?
Na początku diety wysokobiałkowej dobrze jest skorzystać z porady dietetyka. Pomoże ci wybrać te produkty, które zawierają dużą ilość białka, są niskotłuszczowe, a dodatkowo nie są pozbawione węglowodanów. Unikaj tłustych mięs, natomiast nie rezygnuj z warzyw i produktów z pełnego ziarna.

5. Jedz rybyRyby są bardzo dobrym źródłem białka, a dodatkowo zawierają niską ilość tłuszczu. Co więcej, są cennym źródłem kwasów omega-3. Nie wahaj się wybierać nawet tłustszych ryb, takich jak tuńczyk czy łosoś.
Zdjęcie autorstwa FULVIO_TOGNON / CC BY

5. Jedz ryby
Ryby są bardzo dobrym źródłem białka, a dodatkowo zawierają niską ilość tłuszczu. Co więcej, są cennym źródłem kwasów omega-3. Nie wahaj się wybierać nawet tłustszych ryb, takich jak tuńczyk czy łosoś.

4. Spróbuj soiBiałka nie znajdują się wyłącznie w produktach zwierzęcych. Spróbuj produktów sojowych, jak np. tofu czy sojowe kotlety, które również bogate są w białka, a dodatkowo pomagają obniżyć cholesterol.
Zdjęcie autorstwa Jing / CC BY

4. Spróbuj soi
Białka nie znajdują się wyłącznie w produktach zwierzęcych. Spróbuj produktów sojowych, jak np. tofu czy sojowe kotlety, które również bogate są w białka, a dodatkowo pomagają obniżyć cholesterol.

3. Jedz jajkaPonieważ jajka zawierają dużą ilość cholesterolu, zaleca się spożywanie jednego jajka na dzień. Źródłem cholesterolu jest żółtko, które dodatkowo zawiera mniejszą ilość białek. Dlatego można zrezygnować z żółtka i spożywać samo białko jajka.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

3. Jedz jajka
Ponieważ jajka zawierają dużą ilość cholesterolu, zaleca się spożywanie jednego jajka na dzień. Źródłem cholesterolu jest żółtko, które dodatkowo zawiera mniejszą ilość białek. Dlatego można zrezygnować z żółtka i spożywać samo białko jajka.

2. Jedz produkty mleczneMleko, jogurty czy sery dostarczają białka oraz wapnia dla silnych kości i zdrowego serca. Wybieraj produkty mleczne o zmniejszonej ilości tłuszczu. Pomoże ci to dodatkowo zmniejszyć wagę.
Zdjęcie autorstwa PDPhotos / CC BY

2. Jedz produkty mleczne
Mleko, jogurty czy sery dostarczają białka oraz wapnia dla silnych kości i zdrowego serca. Wybieraj produkty mleczne o zmniejszonej ilości tłuszczu. Pomoże ci to dodatkowo zmniejszyć wagę.

1. Nie rezygnuj z błonnikaWiększość diet wysokobiałkowych zaleca ograniczenie produktów zbożowych. Pamiętaj jednak, żeby nie rezygnować z nich całkowicie. Pozostaw w diecie zwłaszcza produkty pełnoziarniste. Zawierają one bowiem błonnik oraz inne składniki odżywcze, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zdjęcie autorstwa juttazeisset / CC BY

1. Nie rezygnuj z błonnika
Większość diet wysokobiałkowych zaleca ograniczenie produktów zbożowych. Pamiętaj jednak, żeby nie rezygnować z nich całkowicie. Pozostaw w diecie zwłaszcza produkty pełnoziarniste. Zawierają one bowiem błonnik oraz inne składniki odżywcze, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Kolagen – odmłodzenie z głębi mórz Sposoby wybielania zębów Jak uporać się z bólem szyi w kreatywny sposób? Artroskopia Na czym polega dieta 1200 kcal? Choroby odbytu Choroba na urlopie Mężczyźni, samochody i testosteron Wiosenne przesilenie Plastyka uszu Ciężka noc? Jak dobrze zatuszować cienie pod oczami Walka z wirusami. Co jeść?