Zdrowa dieta wegetariańska w pigułce
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuWegetarianie eliminują ze swojego menu niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Dieta może być mniej lub bardziej rygorystyczna. Jednak jest coś, co łączy wszystkie jej odmiany - codzienne dobrze zbilansowane posiłki powinny dostarczać odpowiednią ilość energii, białka pochodzenia roślinnego, węglowodanów, zdrowych tłuszczów, witamin i składników mineralnych.
Wegetarianie eliminują ze swojego menu niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Dieta może być mniej lub bardziej rygorystyczna. Jednak jest coś, co łączy wszystkie jej odmiany — codzienne dobrze zbilansowane posiłki powinny dostarczać odpowiednią ilość energii, białka pochodzenia roślinnego, węglowodanów, zdrowych tłuszczów, witamin i składników mineralnych.
Wegetarianizm to nie tylko rezygnacja ze spożywania mięsa i produktów jego pochodzenia, ale też zdrowy styl życia. Decydując się jednak na tę dietę, musimy przestrzegać zaleceń dotyczących takiego komponowania posiłków, aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych. Badania naukowe potwierdzają, że dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre z chorób cywilizacyjnych, np.: cukrzycę, otyłość, chorobę wieńcową czy miażdżycę. Bardzo ważne jest więc, aby zwłaszcza początkujący wegetarianie pamiętali o suplementowaniu witaminy B12, która głównie znajduje się w mięsie (i w małych ilościach w drożdżach i wodorostach nori).
Wegetariańskie menu przede wszystkim powinno być urozmaicone. Codzienne jedzenie różnych produktów, łączenie ze sobą warzyw, owoców, produktów zbożowych i nabiału to podstawa diety. Warto jednak sięgać po warzywa i owoce nieskażone chemikaliami i toksynami, natomiast spośród artykułów zbożowych najlepiej wybierać te z mąki razowej, w tym pieczywo z dodatkiem różnych ziaren (źródło witamin i minerałów). Do jadłospisu wegetarianina należy także włączyć otręby, muesli bez cukru oraz różne rodzaje kasz, a także produkty bogate w białko, witaminy z grupy B i błonnik. Najbardziej popularnym z nich jest soja i jej przetwory.
— Sos sojowy jest idealnym uzupełnieniem kuchni wegetariańskiej. Jego smak świetnie komponuje się z jesiennymi warzywami i jednocześnie pasuje do każdej techniki kucharskiej – gotowania, duszenia, pieczenia oraz wszelkich dressingów. Ten niepozorny dodatek wydobędzie słodycz z klasycznej zupy pomidorowej, podkreśli świeżość ogórków i kolorowych papryk. Jest także wygodną bazą do marynat – w połączeniu z miodem tworzy teriyaki, które zaakcentuje smak grillowanych grzybów, marchewek i roślin psiankowatych – szczególnie bakłażana i cukinii — tłumaczy Grzegorz Łapanowski, popularny kucharz, prowadzący Top Chef.
Źródło: informacja prasowa Agata Elandt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze