Dieta wegetariańska
MARGERITA • dawno temu • 6 komentarzyDieta wegetariańska to sposób odżywiania, charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponieważ dozwolone są tylko pokarmy pochodzenia roślinnego, to wymaga od wegetarian niemałej wiedzy na temat komponowania posiłków w taki sposób, aby zapewnić organizmowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze, czyli pełnowartościowe białko, żelazo, czy witaminę B12. Na deficyt tych ważnych składników jest narażony każdy, kto nieroztropnie przechodzi na dietę bezmięsną. Czy zatem można z czystym sumieniem powiedzieć, że dieta wegetariańska jest zdrowa?
Zalety diety wegetariańskiej
Jeśli dieta wegetariańska jest dobrze skomponowana, może służyć zdrowiu. Według naukowców z British Medical Journal zmniejsza ryzyko powszechnej dolegliwości jelit, jaką jest choroba uchyłkowa jelit. Dieta wegetariańska jest mniej restrykcyjna niż dieta wegańska i opiera się głównie na pokarmach pochodzenia roślinnego, których źródłem są warzywa, owoce, tłuszcze roślinne, nasiona warzyw strączkowych i orzechy. Wszystkie te produkty dostarczają organizmowi ważnych witamin, składników mineralnych, błonnika i niezbędnych kwasów tłuszczowych, czego zazwyczaj brakuje w jadłospisie przeciętnego "mięsożercy". Ponadto w diecie bezmięsnejograniczona jest zawartość tłuszczu i nasyconych kwasów tłuszczowych, a co za tym idzie cholesterolu. Organizm otrzymuje dużo witaminy C, dzięki czemu następuje korzystny stosunek zawartości sodu do potasu, a w posiłkach występuje mała zawartość kalorii w dużej porcji pożywienia. Zatem stosując dietę wegetariańską, o wiele łatwiej zachować piękną figurę.
Wegetarianie są rzadziej narażeni na choroby typu:
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość,
- choroby niedokrwienne serca i zawały,
- cukrzyca,
- choroby jelit – rak okrężnicy, uchyłkowatość jelita grubego,
- osteoporoza,
- kamica żółciowa i nerkowa.
Wady diety wegetariańskiej
Niestety nie jest tak różowo. Wegetarianizm, jak każdy rodzaj diety, który ogranicza niektóre produkty spożywcze, posiada wady i może niekorzystnie wpływać na organizm. Najczęściej są to problemy z pokryciem zapotrzebowania na energię, niewystarczającą ilością pełnowartościowego białka oraz niedoborem witamin z grupy B (tj. B12, D) i minerałów typu wapń, żelazo i cynk. Z tego powodu u wegetarian częściej występuje krzywica i osteomalacja, czyli niedostateczna mineralizacja kości oraz niedokrwistość, a u kobiet zaburzenia miesiączkowania.
Witaminy i minerały w diecie wegetariańskiej
Osoby stosujące dietę wegetariańską, muszą pilnować, aby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednich ilości witaminy B12. Jej źródło znajduje się głównie w mleku i produktach mlecznych oraz jajach. Jeśli dieta wyklucza te produkty, koniecznie należy przyjmować suplementy.
Wapń znajduje się głównie w produktach mlecznych, chlebie razowym, ciemnozielonych warzywach, orzechach i pestkach słonecznika.
W żelazo bogata jest fasola, soczewica, suszone owoce, pietruszka, orzechy, płatki zbożowe, żółtka jaj itp. Podstawowym źródłem białka oraz mikro- i makroskładników w diecie wegetariańskiej są rośliny strączkowe, np. soja, fasola, groch, soczewica, bób.
Cynk podczas diety wegetariańskiej znajdziemy w produktach mlecznych typu: jaja, orzechy, pełne ziarna, rośliny strączkowe i warzywa.
Dieta wegetariańska nie zawiera produktów wysokoprzetworzonych, które mają ogromne ilościśrodków konserwujących oraz sztucznych barwników. Jest bogata w błonnik, który ułatwia trawienie oraz zapobiega zaparciom. Wegetarianie ograniczają sól i cukier. Pomimo braku mięsa w jadłospisie, dieta wegetariańska jest różnorodna i bardzo zdrowa.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze