Wegetariańskie dziecko
BEATKA • dawno temuDiety wegetariańskie są coraz popularniejsze. Dlatego, gdy kuchnia wegetariańska jest akceptowana przez obojga rodziców, a w domu pojawi się dziecko, dorośli zastanawiają się czy maluch również może w ten sposób się odżywiać. Prawidłowy rozwój dziecka warunkowany jest odpowiednio zbilansowaną dietą. Dlatego, jeśli ten sposób odżywiania nie służy maluchowi, dorośli nie powinni kurczowo trzymać się ideologii wegetarianizmu.
Wartościowa dieta wegetariańska
Dieta bezmięsna dorosłych ma tylu zwolenników, co i przeciwników. Jeżeli zaś na wegetarianizm przestawiane jest dziecko, liczba sceptyków rośnie. Tymczasem, właściwie skomponowane menu może dostarczyć do organizmu maluszka odpowiednie ilości wszystkich składników odżywczych, w tym białka. Rodzice, wykluczając z diety malucha mięso, powinni zostawić w niej mleko, przetwory mleczne, jaja i ryby.
Prawidłowa dieta dziecka musi uwzględniać inne źródła białka, np. ziarna zbóż, fasolę, zielone jarzyny. Alergie, w tym alergia pokarmowa, skaza białkowa oraz infekcje układu pokarmowego to coraz częstsze problemy zdrowotne małych dzieci. Okazuje się, że ich przyczyna leży właśnie w diecie bogatej w białą mąkę i nadmiar białka. Im wcześniej zacznie się przyzwyczajać dziecko do wegetariańskich dań, tym lepiej organizm malucha będzie je przyswajał. Warzywa w diecie dziecka dostarczają wielu skladników odżywczych.
Obawy związane z dietą wegetariańską
- Niedobór witaminy B12
Witaminy u dzieci wpływają na ich prawidłowy rozwój i wzrost. Niektórzy rodzice obawiają się, że ich maluch będzie narażony na niedobór witaminy B12. Witamina B12 jest dostępna w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. w wątróbce, nerkach, sercu. Bogate w witaminę B12 są też chude mięso, ryby, skorupiaki, sery i jaja. Nasz organizm gromadzi zapasy witaminy i przechowuje je w wątrobie. Witamina B12 współuczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek i wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.
- Zbyt duża ilość błonnika
Dzieci w wieku 2–3 lat nie powinny przeciążać swojego układu pokarmowego dostarczaniem zbyt dużej ilości błonnika. Błonnik w nadmiarze może spowodować problemy z kosmkami jelitowymi i przyswajaniem selenu, magnezu i innych mikroelementów. Poza tym błonnik jest bardzo pożywny i jeżeli nim zapełnimy brzuszek dziecka, maluch może nie mieć miejsca na inne wartościowe pokarmy.
- Niedobór żelaza
Dieta dziecka powinna być odpowiednio skomponowana. Jeśli z codziennego jadłospisu malucha wykluczymy mięso, zadbajmy by na stole znalazły się produkty bogate w żelazo (soczewica, maka z pełnego ziarna, kasze, amarantus, orzechy, płatki zbóż, żółtko, szparagi, szpinak, buraki). Niedobór żelaza może powodować anemię u dzieci. Dieta wegetariańska nie musi nieść tego zagrożenia, jeżeli w diecie znajdzie się również witamina C, która ułatwia wchłanianie żelaza.
Inne mity na temat diety wegetariańskiej dotyczą trudności w zaspokojeniu apetytu dziecka na słodycze, mniejszej inteligencji dzieci będących na diecie wegetariańskiej lub częstej niedowadze maluchów. Te wszystkie obawy są nieuzasadnione. Jeżeli tylko rodzice pilnuję, żeby dieta dzieckabyła zbilansowana, to wegetariańskie dzieci rozwijają się tak samo, jak te, które jedzą mięso. Za to znacznie rzadziej borykają się z nadwagą i otyłością. Zdrowe słodkości to kisiel dla dzieci, bakalie, ciasteczka z orzechami. Jeśli zaś chodzi o inteligencję, to za rozwój układu nerwowego dziecka odpowiadają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak oliwa i oleje roślinne oraz mniejsza część nasyconych kwasów znajdujących się np. w maśle.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze