Niedobór witaminy D u matki zwiększa ryzyko komplikacji w ciąży i chorób przewlekłych u dziecka
DANUTA CAPIGA • dawno temuWitamina D zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i tkanek, a przede wszystkim odpowiada za prawidłowy wzrost i budowę kości. Jest niezbędnym składnikiem obok kwasu foliowego i żelaza u kobiet w ciąży, potrzebna do prawidłowego rozwoju dziecka.
Witamina D zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i tkanek, a przede wszystkim odpowiada za prawidłowy wzrost i budowę kości. Jest niezbędnym składnikiem obok kwasu foliowego i żelaza u kobiet w ciąży, potrzebna do prawidłowego rozwoju dziecka.
Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na niedostateczne stężenie witaminy D3 w surowicy krwi, co często związane jest z niewłaściwą dietą oraz unikaniem promieniowania słonecznego – naturalnego katalizatora tej witaminy.
— Bardzo ważna jest odpowiednia podaż witaminy D już w ciąży, ponieważ w tym okresie kształtują się szlaki metaboliczne, które mają olbrzymi wpływ na późniejszą jakość życia młodego człowieka. Jeśli chodzi o kobietę, witamina D wykazuje działanie przeciwzapalne i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu – mówi Agnieszka Pawłowska-Wypych z firmy farmaceutycznej Sequola.
Dzienna dawka witaminy D dla osób dorosłych to 400 j.m na dobę. Dla kobiet ciężarnych ta dawka jest niewystarczająca. Uważa się, że ciężarna kobieta wymaga suplementacji tej witaminy niezależnie od rodzaju diety i eksplozji na słońce, gdyż potrzebuje od 1,5 do 2 tyś j. m na dobę.
Niedobór witaminy D w trakcie ciąży w negatywny sposób wpływa zarówno na matkę jak i dziecko. Może to skutkować nietolerancją glukozy w ciąży, cukrzycą ciążową, rzucawką przedporodową, krótszym czasem trwania ciąży, zakończeniem ciąży drogą cesarskiego cięcia. Niedobór witaminy D w trakcie ciąży wpływa negatywnie na układ szkieletowy dziecka, który dopiero się kształtuje. Niewystarczająca podaż tego składnika może po urodzeniu powodować obniżoną masę kostną u dziecka, rozmiękanie potylicy, krzywicę a także zaburzenia w rozwoju zębów. Konsekwencje niedoboru mogą ujawniać się w późniejszych latach życia dziecka. Można tu wymienić osteoporozę, choroby alergiczne, astmę oraz cukrzycę dziecięcą.
Mleko mamy zawiera niewiele witaminy D, dlatego od pierwszych dni życia dziecka karmionego wyłącznie piersią należy ją podawać w kropelkach. Wcześniaki mogą jej potrzebować znacznie więcej, ale ostateczną dawkę ustala lekarz.
Źródło: informacja prasowa Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze