Wracamy z dzieckiem do domu... a tam pies
KIRA • dawno temuWłaśnie urodziłąś swojego długo wyczekiwanego maluszka i już za chwilę wrócisz z nim do domu. Macie jednak ukochanego psa, który niekoniecznie potrafi się spokojnie zachować i obawiasz się, czy nie spróbuje wskakiwać na dziecko i wylizywać mu buźkę. W jaki sposób zorganizować pierwsze spotkanie noworodka i kudłatego przyjaciela?
Zwierzaka możesz przygotować do pojawienia się nowego członka rodziny już zanim staniecie w drzwiach. W zasadzie, dobrze jest to robić przez ostatnie dwa miesiące trwania ciąży. W domu zaprowadzamy wtedy kilka podstawowych zmian:
- Wyznaczamy pokój dziecka, do którego uczymy psa nie wchodzić samemu. Zawsze idziemy tam z nim i przyzwyczajamy, że kiedy każemu mu wyjść — wychodzi bez protestów.
- Uczymy go, że czasami musi zająć się sobą sam. Na początek wystarczy kupić mu kilka psich zabawek i nie reagować przez krótkie okresy czasu na jego zaczepki. Możemy na przykład przyzwyczajać go do samodzielnego wypełniania sobie czasu kiedy oglądamy telewizję.
- Zabezpieczamy drzwi do pokoju noworodka tak, żeby nasz pupil nie mógł ich sam otworzyć. Kategorycznie też zabraniamy mu kładzenia się na łóżku, gdzie będziemy czasem spać z dzieckiem — musi zaakceptować, że jego posłanie jest w innym miejscu.
Kiedy już maluszek przyjdzie na świat, możesz dać szczęśliwemu tacie jego używane wdzianko. Niech w domu da je do powąchania psu i przyzwyczai zwierzaka do zapachu najmłodszego domownika. Kiedy już przywieziecie noworodka, zapach będzie znajomy i łatwy do zaakceptowania.
A jak się zachowywać będąc już z dzieckiem w domu?
- Przede wszystkim nigdy nie zostawiać malucha z psem samego. Nawet najłagodniejsze zwierzę może przestraszyć albo przypadkowo mocniej szturchnąć — dlatego zawsze nadzoruj ich kontakty!
- Pozwólcie psu powąchać dziecko, a nawet polizać jego rączkę, koniecznie zamkniętą jednak w waszej!
- Niech zwierzak może obserwować jak przewijasz maluszka, karmisz. Zabieraj go na wasze spacery — zobaczysz, z jaką dumą będzie kroczyć obok wózka!
- Nagradzaj psa za każdą informację o płaczu dzieciaczka. Dzięki temu zwierzak poczuje się odpowiedzialny za to, żeby maluszkowi nic się złego nie działo — i zawsze po ciebie przybiegnie, kiedy uzna, że jest taka potrzeba. Zwierzęta mają nieprawdopodobny wręcz instynkt — wykorzystaj to!
- Po pewnym czasie możesz zacząc zapraszać psa do pokoju maluszka, ale wyłącznie z tobą. Niech pozna swojego przyszłego towarzysza zabaw.
Większość naszych pupili bardzo szybko wykaże duży instynkt opiekuńczy i będzie starać się pomagać w opiece nad najmłodszym członkiem swojego "stada". Kiedy maluch podrośnie, to właśnie obecność zwierzęcia pomoże mu szybciej się rozwijać, nawiązywać kontakty i być radośniejszym niż dzieci wychowujące się bez zwierząt.
Uwaga, bardzo ważne!
Pies musi być regularnie szczepiony i odrobaczany. Nie można też pozwolić na bezpośredni kontakt z dzieckiem, jeśli zwierzę cierpi na jakieś choroby skórne — koniecznie trzeba je dokładnie wyleczyć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze