Ciało po ciąży
BEATKA • dawno temuCiało kobiety po porodzie podlega naturalnej zmianie. Kobiety zazwyczaj mają problem z zaakceptowaniem nowego widoku w lustrze. U wielu z nich pojawiają się rozstępy na piersiach i udach, skóra na brzuchu jest bardzo rozciągnięta, a biodra są szersze. Niegdyś jędrne ciało, teraz zaczyna obwisać i marszczyć się nieestetycznie. Biust po porodzie staje się większy i bardziej wrażliwy. Co może zrobić kobieta, by jej ciało po porodzie wróciło do poprzedniego kształtu i wcześniejszej sprawności?
Płaski brzuch po ciąży
Czy możliwy jest płaski brzuch po porodzie? Brzuch po urodzeniu dziecka zmniejsza się dopiero po 4–6 tygodniach. Wynika to z faktu, że macica w ciąży rozrasta się aż 15 razy, i z rozmiaru śliwki przechodzi do rozmiaru arbuza. Żeby macica wróciła do pierwotnych rozmiarów, musi upłynąć trochę czasu. Dlatego płaski brzuch po porodzie nie jest możliwy.
Ciało po porodzie(w tym brzuch) może być pokryte rozstępami, które ciężko usunąć. Istnieją domowe sposoby na rozstępy, choćby peeling z kawy oraz nacieranie skóry oliwą z oliwek. Metody pozbywania się rozstępów są skuteczne pod warunkiem, że stosuje się je regularnie.
Brzuch po ciąży staje się mniej estetyczny, nie tylko z powodu pojawiających się rozstępów. Płaski i jędrny niegdyś brzuszek może przyjąć postać bardziej obwisłą. Widać to zwłaszcza w momentach, gdy kobieta siada lub się schyla.
Waga po porodzie spada od razu, choć pewnie nie tyle, ile kobieta by sobie życzyła. W czasie ciąży waga przyszłej mamy powinna wzrosnąć o około 13 kilogramów. Po porodzie kobieta traci: około 3300 g, gdyż jest to waga dziecka, 650 g waży łożysko, 800 g – płyn owodniowy, 900 g – powiększona macica, 400 g – większe piersi, 1250 g – zwiększona objętość krwi, 2000 g – nawodnienie tkanek. Sumując dodatkowe kilogramy, młodej mamie zostaje do zrzucenia około 4 kilogramów. Niemniej, rzadko której kobiecie udaje się zmieścić w owych 13 kilogramach. Aby schudnąć po porodzie, należy wprowadzić kilka zmian do swojej diety i sposobu życia.
Skóra na piersiach i udach po porodzie
Laktacja rozpoczyna się po porodzie. Piersi w tym czasie są nabrzmiałe i bardzo wrażliwe. Nawet ocieranie skóry o materiał biustonosza może być dla młodej mamy bolesne. Karmienie piersią dziecka zmniejszy to nieprzyjemne uczucie. Nadmiar mleka można też odciągać laktatorem. Przez jakiś czas może również utrzymywać się asymetria obu piersi.
Skóra po porodzie jest raczej szara. Wynika to ze zmęczenia młodej mamy. W jej organizmie zaszło wiele zmian, a poród jest trudnym przeżyciem. Zmęczenie i niewyspanie powodują, że na cerze pojawiają się drobne wypryski. Skóra traci blask i może być nadmiernie przesuszona.
Zmorą młodych mam jest też cellulit na udach i łydkach. Nie ma jednak powodu do zmartwień. Zmiany są spowodowane zatrzymaniem nadmiernej ilości płynów w organizmie. Cellulit wodny znika samoistnie, ale by jednak przyspieszyć jego eliminację, warto wzmacniać mięśnie ćwiczeniami.
Kobiety po porodzie mogą narzekać na poszerzone biodra i przebarwienia wokół ust. Jednak dużym plusem jest gęsta, bujna fryzura, która pojawia się w czasie ciąży. Kobiety mogą się nią cieszyć jeszcze około dwóch miesięcy po porodzie. Później włosy zaczynają się gwałtownie przerzedzać. Wypadanie włosów po ciąży to naturalny proces.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze