Odchudzanie po ciąży
BEATKA • dawno temuCiało po ciąży się zmienia. Dla większości kobiet faktem nie do zaakceptowania jest nadmiar kilogramów, które tworzą mało estetyczne fałdy. Niestety, nadwaga po ciąży to częsty problem. Jednak czy dieta matki karmiącej powinna być drastycznie zmniejszana? Nie, gdyż prowadzi to do zubożenia jakości pokarmu dla dziecka. Odchudzanie kobiet po ciąży powinno być racjonalne i rozłożone w czasie. Jakiekolwiek głodówki i diety cud są zakazane. Dietę należy połączyć z ćwiczeniami po ciąży, wówczas efekty będą najbardziej zadowalające.
Waga po ciąży
Po urodzeniu dziecka młoda mama jest przeważnie zakochana w swoim maleństwie. Niestety, kiedy spojrzy w lustro, jej zadowolenie mija. Nadwaga po porodzie to częsta pozostałość. Największym błędem popełnianym przez kobiety w ciąży jest jedzenie za dwoje. Realizowanie każdej zachcianki w ciąży odbija się na późniejszym wyglądzie kobiety. Waga kobiety w ciąży powinna szacunkowo zwiększyć się o 10–15 kilogramów. W tym wskaźniku mieści się masa dziecka, wody płodowe, waga łożyska, większa objętość krwi oraz przyrost tkanki tłuszczowej potrzebny do podtrzymania laktacji.
Po porodzie młoda mama chudnie: w pierwszym tygodniu jej waga może spaść o 4,5 kilograma, kolejne tygodnie to spadek o 3–5 kilogramów. Trzy miesiące po porodzie waga zaczyna się stabilizować, a kobieta traci już raptem 1 kilogram. Jeśli chcesz zacząć się odchudzać, raczej nie rób tego w ciągu dwóch pierwszych miesięcy. Pozwól swojemu organizmowi się zregenerować i wrócić do formy. Karmienie piersią jest w tym czasie najlepszą terapią odchudzającą.
Zrzucanie nadwagi po ciąży
Jeśli myślisz o diecie, to tylko racjonalnej. Jedz zdrowe i naturalne produkty – jak najmniej sztucznie przetworzonej żywności. Zapomnij więc o zupach w proszku i szybkich pizzach do mikrofali. Twoja dieta powinna być ułożona tak, by dostarczała wszystkich składników odżywczych, przy jednoczesnej podaży jak najmniejszej ilości kalorii. Jeśli nie potrafisz sama ustalić sobie takiej diety, udaj się do specjalisty – dietetyka lub lekarza. Pamiętaj, by jeść małe porcje w regularnych (co 2–3 godziny) odstępach czasowych. Ostatni posiłek zjadaj przed godziną 18.00.
Potrawy, które przyrządzasz, powinny być łatwe do przygotowania. Opieka nad dzieckiem wymaga czasu i pewnie nieraz pokrzyżuje ci szyki w odchudzaniu. W takiej sytuacji nie sięgaj po żadną słodką przekąskę. Zamiast czekoladowego batona zjedz suszone owoce (suszone śliwki, żurawinę, banany) lub orzechy. Zainteresuj się indeksem glikemicznym spożywanych potraw. Cukier i skrobia (słodycze, ziemniaki, białe pieczywo, oczyszczony ryż) mają wysoki indeks glikemiczny i wywołują uczucie głodu. Polecane są produkty o niskim indeksie glikemicznym – surowe warzywa, jogurty naturalne, nietłuste sery, chude mięso, które wyzwalają uczucie sytości.
Zapomnij o głodówkach. Takie odchudzanie niszczy tkankę mięśniową, a nie tłuszczową. Konsekwencją głodówek jest niemal natychmiastowy efekt jo-jo, który powstaje, gdy tylko zaczynasz normalnie jeść. Wyeliminuj z diety słodycze.
Zacznij ćwiczyć. I choć łatwiej jest o tym napisać, niż to zrobić, to bez tego nie schudniesz. Jeśli opieka nad twoim maluchem tak bardzo cię absorbuje, zacznij chodzić z nim na spacery. Swoistymi ćwiczeniami jest podnoszenie dziecka i spacerowanie z maluchem na rękach. Kup wózek przeznaczony do joggingu i zacznij biegać z dzieckiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze