Amerykańscy naukowcy ustalili...
EWA • dawno temuPrzełomowe odkrycia naukowców z USA, o których nieustannie słyszymy w mediach, często wywołują zaciekawienie i zdumienie, ale najczęściej śmiech i niedowierzanie. Do jakich wniosków doszli w ostatnim czasie niestrudzeni amerykańscy badacze wszelkich zjawisk życia codziennego?
Wysoka waga ma wysoką cenę!
Otyłość szkodzi nie tylko zdrowiu, ale i rozmiarowi portfela, szczególnie damskiego – donoszą najnowsze badania amerykańskich naukowców. Lekarze od dawna wiedzą, że większe rachunki za leczenie płacą osoby otyłe. Stanowi to jednak tylko część rzeczywistych kosztów otyłości. Naukowcy z George Washington University do listy wydatków dodali: urlopy chorobowe, utratę produktywności, a nawet dodatkowe zapotrzebowanie na benzynę. Obliczyli, że rocznie otyłość kobietę kosztuje 4879 dolarów, a mężczyznę 2646 dolarów. (22.09.2010, Wirtualna Polska)
Jesteś lubiany? Pierwszy złapiesz grypę
Amerykańscy naukowcy postawili śmiałą tezę, że osoby lubiane i mające wielu znajomych, chorują na grypę jako pierwsze w sezonie zwiększonej ilości zachorowań. Doktor Nicholas Christakis z Harvardu dowiódł, że osoby znajdujące się w zwykle w centrum tzw. sieci społecznych najczęściej łapią wirusa na dwa tygodnie przed największą falą zachorowań. (24.09.2010, We-dwoje.pl)
Krótkie spanie, długie życie
Najnowsze badania amerykańskich naukowców sugerują, że przesypiając w nocy od 5 do 6,5 godzin możemy sobie zapewnić najdłuższe życie. Tak więc powszechne przekonanie, że powinniśmy spać dziennie 8 godzin zdaje się być nieprawdziwe. (11.10.2010, TVP)
Ziemniaki wcale nie tuczą
Wbrew powszechnej opinii ziemniaki wcale nie są wrogami szczupłej sylwetki. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że można je spożywać i tracić na wadze. Ponadto zawierają szereg bioaktywnych substancji niezbędnych dla organizmu i wykazują działania antyrakowe. (15.10.2010, TVP)
Każdy ma niezłomną wolę
Siła woli nie zależy od tego, czy jesteśmy bardzo zmęczeni, ale od tego, czy w nią wierzymy. Badacze z prestiżowego Stanford University twierdzą, że nieodparte pragnienie zrobienia przerwy podczas pracy nie wynika ze zmęczenia ciała, ale ze słabej wiary w siłę woli. Istnieje powszechne przekonanie, że gdy siła woli słabnie, jedynym sposobem przywrócenia jej jest regeneracja ciała (np. poprzez odpoczynek, posiłek itp.) Amerykańscy naukowcy zakwestionowali jednak teorię, że siła woli, definiowana jako zdolność do oparcia się pokusie i skupienia się na wykonywanym zadaniu, jest zasobem ograniczonym. Odkryli oni, że sposób myślenia i osobiste przekonania dotyczące silnej woli determinują, jak długo i jak intensywnie jest się skłonnym do pracy nad trudnym ćwiczeniem umysłowym. (18.10.2010, Polskie Radio)
Płacąc gotówką, kupujemy zdrowszą żywność
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że sposób płatności ma wpływ na jakość żywności, którą kupujemy. Karty płatnicze lub debetowe skłaniają nas do wyboru produktów niezdrowych. Gotówka odwrotnie. Dlaczego? Z analizy opublikowanej przez Journal of Consumer Research wynika, że przyczyniają się do tego dwa czynniki. „Po pierwsze niezdrowe produkty często pobudzają impulsywne zachowania, po drugie płatności gotówką są dla nas bardziej bolesne z psychologicznego punktu widzenia, co ogranicza naszą impulsywność” – wyjaśniają autorzy badań. (20.10.2010, Forsal.pl)
Przykładanie lodu opóźnia gojenie
Przykładanie okładu z lodu do podbitego oka czy skręconej kostki zamiast pomagać, opóźnia proces gojenia – odkryli amerykańscy naukowcy. Przez wiele lat sądzono, że należy zmrozić lub chociaż schłodzić naciągnięte mięśnie, guzy i wszelkiego rodzaju inne zranienia, by zmniejszyć ryzyko spuchnięcia. Okazuje się, że to mylne przekonanie. Zwichnięta kostka powinna spuchnąć, by rozpocząć proces regeneracji. Jeśli do tego nie dopuścimy, organizm nie dostanie sygnału do produkcji hormonu, który jest odpowiedzialny za gojenie. (27.10.2010, TVP)
Wierzysz w swoją formę? Nie zachorujesz
Osoby, które się gimnastykują, niemal o połowę zmniejszają szanse na przeziębienie. Amerykańscy naukowcy podkreślają także, że ważna jest nie tylko sama dawka ruchu, ale i jednostkowa ocena sprawności fizycznej. Wystarczy, że ktoś uważa, że jest wysportowany, by to wpływało na częstość chorowania. (02.11.2010, Kopalniawiedzy.pl)
Otyłość może być „społecznie zaraźliwa”
Posiadanie otyłych przyjaciół zwiększa ryzyko nadwagi – uważają amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Ich zdaniem potwierdza to ich wcześniejsze wnioski, że otyłość może być „społecznie zaraźliwa”. „Doszliśmy do wniosku, że osoby, które mają czworo otyłych przyjaciół, zwiększają dwukrotnie swoje szanse na otyłość, w porównaniu z tymi, które nie mają takich znajomych” – powiedziała Alison Hill kierująca zespołem badaczy z Harvardu. (08.11.2010, Onet.pl)
Źródło: amerykanscynaukowcy.co.cc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze