Dieta po ciąży
BEATKA • dawno temuWiększość kobiet po urodzeniu dziecka nie jest zadowolona ze swojego wyglądu. Ciało po ciąży jest naznaczone rozstępami. Młode mamy zauważają u siebie cellulit i dodatkowe kilogramy. W tym momencie zazwyczaj przychodzi refleksja – jak do tego doszło? Nadwaga po ciąży bywa wynikiem spełniania wszystkich ciążowych zachcianek oraz braku jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Aby skutecznie schudnąć po ciąży, należy zastosować racjonalną dietę wspomaganą ćwiczeniami fizycznymi.
Diety zakazane po porodzie
Pomysł, by zastosować głodówkę, powinien odpaść w przedbiegach. Zwłaszcza, gdy kobieta karmi naturalnie. Dieta kobiety karmiącej piersią ma wpływ na jakość pokarmu. Dlatego też młode mamy, które znacznie przytyły w trakcie ciąży, po porodzie powinny przejść na zdrową i racjonalną dietę. Aby skutecznie walczyć z otyłością, nie wystarczy zastosować dwutygodniową dietę. Należy zmienić styl życia, a w tym sposób odżywiania.
To, że waga w ciąży wzrasta, jest normalne. Kobiety w ciąży powinny przytyć około 10–15 kilogramów. W tej liczbie uwzględniono wagę płodu, objętość wód płodowych, ciężar łożyska, większą objętość krwi oraz dodatkową warstwę tkanki tłuszczowej. Tuż po urodzeniu dziecka, kobiecie zostaje nadmiar kilogramów. Jeśli jednak młoda mama nie pofolgowała sobie w czasie ciąży, jedząc za dwoje, powinna szybko zrzucić naddatek. To jednak wersja bardzo optymistyczna, bowiem w rzeczywistości większość kobiet tyje bardziej niż powinna.
Lekarze z reguły odradzają stosowanie diet. Jednak odnosi się to do bardzo restrykcyjnego sposobu odchudzania. Właściwy sposób odżywiania pozwoli ci schudnąć, nie zagrażając jednocześnie laktacji. Zapomnij więc o głodówkach, dietach 1000 kalorii czy diecie kopenhaskiej.
Zasady racjonalnej diety młodej mamy
O zdrowym odżywianiu jest ostatnio głośno. Większość lekarzy, dietetyków, a także celebrytów propaguje zdrowy styl życia. Bardzo dobrze, tylko co to znaczy? Na czym polega zdrowy tryb życia?
- Planowanie posiłków – należy jeść co najmniej 5 posiłków dziennie. Jedz często, ale mało. Przerwa między pierwszym a drugim śniadaniem powinna wynosić około 3 godzin (nie zaleca się dłuższej). Po obiedzie należy jednak odpocząć około 4 godzin, gdyż jest to najważniejszy posiłek dnia. Uczucie głodu pojawia się wówczas, gdy spada poziom cukru we krwi, co zdarza się około 3 godzin po posiłku. Wówczas miej przygotowaną niskokaloryczną przekąskę, bowiem dzięki temu nie rzucisz się na czekoladowe batony. Rozłożenie posiłków w czasie zwiększa przemianę materii.
- Jedzenie mające niski indeks glikemiczny – produkty o niskim indeksie glikemicznym dłużej utrzymują uczucie sytości. Należą do nich: warzywa, nabiał (jogurty naturalne, nietłuste sery), chude mięso. Pokarmy mające wysoki indeks glikemiczny szybciej wyzwalają uczucie głodu. Unikaj więc cukru i skrobi: słodyczy, ziemniaków, białego pieczywa, białego ryżu, owoców.
- Więcej warzyw i nabiału – warzywa, zwłaszcza te surowe, mają niższy indeks glikemiczny niż gotowane. Do obiadu zamiast gotowanej marchewki wybierz surową, zamiast groszku z puszki wybierz mrożony i lekko odgotowany. Jeśli musisz zjeść węglowodany, połącz je z warzywami. Zdrowsze są makarony gotowane al dente oraz kasze i ryż na sypko niż rozgotowane.
- Wprowadź do diety chude mięso i ryby – ryby są bogate w kwasy omega-3 i witaminę D. Chude mięso dostarcza żelaza (ważnego dla krwi) i cynku (istotnego dla mózgu).
- Zdrowe tłuszcze – nie rezygnuj z nich całkowicie. Jednak zamień je na zdrową oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno lub olej rzepakowy bezerukowy.
- Zakazane napoje – słodkie napoje gazowane powinny zniknąć z twojej diety. Zamiast tego – woda i napoje niesłodzone.
Nie zapominaj o ćwiczeniach po porodzie. Oczywiście, w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka twój organizm potrzebuje spokoju i odpoczynku. Możesz jednak powoli zacząć prowadzić aktywny wypoczynek. Pomocny będzie choćby spacer z wózkiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze