7 pozornie zdrowych pokarmów, które szkodzą dziecku
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJeżeli chcesz, aby twoje dziecko w przyszłości odżywiało się zdrowo, zadbaj o jego najwcześniejsze nawyki żywieniowe. To ty decydujesz o tym, co trafi na talerz malucha! Podczas gdy nie ma nic złego w kawałku tortu urodzinowego lub gałce lodów podczas niedzielnego spaceru, wiele dzieci na co dzień spożywa zbyt dużo pokarmów wypełnionych tłuszczem, solą, cukrem i kaloriami. Poznaj 7 produktów, których nie powinnaś podawać dziecku w nadmiarze!
Ser żółty
Ser jest doskonałym źródłem wapnia i białka. Jest też bardzo smaczny, w związku z czym dzieci za nim przepadają. Pamiętaj jednak, że nie powinny jeść go zbyt dużo. Już jeden plaster sera dostarcza 100 kcal i ok. 10 g tłuszczu, więc jeżeli dziecko, zamiast bawić się z rówieśnikami, większość czasu spędza przed komputerem, spożywając ten przysmak regularnie, może szybko przybrać na wadze.
Smoothies
Kalorii dostarczanych wraz z napojami nie kontrolujemy tak skutecznie jak tych znajdujących się w pożywieniu. Tymczasem koktajle owocowe, w szczególności gotowe, mogą być bardzo kaloryczne. Przygotowuj smoothies na bazie lodu lub jogurtu naturalnego i nalewaj do małych szklanek.
Miód
Nie powinnaś podawać miodu dziecku młodszemu niż 12 miesięcy. Może on zawierać zarodniki, które przyczyniają się do zatruć mogących powodować nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, a nawet śmierć. Jak to możliwe, że miód szkodzi niemowlętom, a nam nie? Po prostu posiadają one znacznie słabszy układ odpornościowy niż osoba dorosła.
Batony granola
Podczas gdy wydawać się mogą zdrową przekąską (w końcu powstają ze zbóż), niestety do wielu z nich dodawany jest cukier. Dobry baton granola powinien zawierać co najmniej 2 g błonnika i poniżej 1 g cukru. Warto także zwrócić uwagę na niską zawartość lub brak tłuszczów nasyconych.
Płatki śniadaniowe
Wybierasz tylko te, które wzbogacone są witaminami i minerałami? I tak dostarczają mnóstwa cukru. Najlepiej na śniadanie podawać maluchowi płatki zawierające nie więcej niż 10 g cukru i nie mniej niż 3 g błonnika.
Żelki
Reklamowane są jako zdrowe słodycze, więc kupujesz je dziecku zamiast czekolady? Pamiętaj, że te „owocowe” przekąski zawierają zbliżoną ilość cukru do tradycyjnych cukierków. Poza tym przyklejają się do zębów dziecka, przyczyniając się do próchnicy.
Soki owocowe
Na pewno wiesz już, że dziecko nie powinno spożywać napojów gazowanych, które zwiększają ryzyko otyłości i cukrzycy w późniejszym życiu. Nie zapominaj jednak, że ogromnych ilości cukru dostarcza także wiele soków owocowych. Wybieraj jedynie soki 100% i rozrzedzaj je wodą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze