7 produktów, których powinnaś unikać

8. Pewnych produktów lepiej nie jeśćNiektóre produkty można spokojnie jeść z umiarem, inne lepiej całkowicie wyeliminować z diety. Nie jest to związane jedynie z bezpośrednimi skutkami dla zdrowia, ale też z prowadzeniem do złych nawyków. Oto 7 produktów, których lepiej unikać i dlaczego.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Pewnych produktów lepiej nie jeść
Niektóre produkty można spokojnie jeść z umiarem, inne lepiej całkowicie wyeliminować z diety. Nie jest to związane jedynie z bezpośrednimi skutkami dla zdrowia, ale też z prowadzeniem do złych nawyków. Oto 7 produktów, których lepiej unikać i dlaczego.

7. Puszkowane zupyPuszkowane zupy często są pełne sodu. Przeciętna zupa może zawierać nawet 900 mg sodu na porcję, czyli 1/3 zalecanej dawki. Można znaleźć zupy, które mają niższą zawartość sodu, ale zawartość soli wciąż jest wysoka. Lepiej poświęcić chwilę na zrobienie domowej zupy ze świeżych składników, która starczy nawet na kilka dni.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

7. Puszkowane zupy
Puszkowane zupy często są pełne sodu. Przeciętna zupa może zawierać nawet 900 mg sodu na porcję, czyli 1/3 zalecanej dawki. Można znaleźć zupy, które mają niższą zawartość sodu, ale zawartość soli wciąż jest wysoka. Lepiej poświęcić chwilę na zrobienie domowej zupy ze świeżych składników, która starczy nawet na kilka dni.

6. Tłuszcze transTłuszcze trans są bezpośrednio związane z chorobami serca i wzbudzają inne wątpliwości zdrowotne. W Unii Europejskiej nie ma obowiązku umieszczania liczby tych tłuszczów, jednak zwróć uwagę na napisy „tłuszcze uwodornione”, „częściowo uwodornione” i „utwardzone” i lepiej unikać tych produktów. Uważaj na margaryny, chipsy, produkty smażone, lody i inną przetwarzaną żywność.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Tłuszcze trans
Tłuszcze trans są bezpośrednio związane z chorobami serca i wzbudzają inne wątpliwości zdrowotne. W Unii Europejskiej nie ma obowiązku umieszczania liczby tych tłuszczów, jednak zwróć uwagę na napisy „tłuszcze uwodornione”, „częściowo uwodornione” i „utwardzone” i lepiej unikać tych produktów. Uważaj na margaryny, chipsy, produkty smażone, lody i inną przetwarzaną żywność.

5. Napoje gazowaneNapoje gazowane to najlepszy przykład pustych kalorii. Nic te napoje nie robią dla organizmu, a jedynie dostarczają cukier i dodatkowe kilogramy. Łatwo zapomnieć o napojach w zbilansowanej, zdrowej diecie. Przeciętna puszka napoju gazowanego to 138 kalorii, jeśli pomnożyć to razy 2, daje to kaloryczną równowartość całego posiłku, ale bez żadnych zalet odżywczych.
Zdjęcie napoju / Shutterstock

5. Napoje gazowane
Napoje gazowane to najlepszy przykład pustych kalorii. Nic te napoje nie robią dla organizmu, a jedynie dostarczają cukier i dodatkowe kilogramy. Łatwo zapomnieć o napojach w zbilansowanej, zdrowej diecie. Przeciętna puszka napoju gazowanego to 138 kalorii, jeśli pomnożyć to razy 2, daje to kaloryczną równowartość całego posiłku, ale bez żadnych zalet odżywczych.

4. Sztuczne słodzikiSztuczne słodziki mają mniejszą ilość kalorii niż zwykły cukier i mogłoby się wydawać, że są przepustką do szczupłej sylwetki i zdrowego stylu życia. Głównym ich źródłem są dietetyczne napoje gazowane. Niestety, słodziki mogą powodować choroby serca i cukrzycę. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybierz owoce lub miód.
Zdjęcie słodziku / Shutterstock

4. Sztuczne słodziki
Sztuczne słodziki mają mniejszą ilość kalorii niż zwykły cukier i mogłoby się wydawać, że są przepustką do szczupłej sylwetki i zdrowego stylu życia. Głównym ich źródłem są dietetyczne napoje gazowane. Niestety, słodziki mogą powodować choroby serca i cukrzycę. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybierz owoce lub miód.

3. Smoothie w restauracjach fast foodOwocowy koktajl może wydawać się zdrowszą opcją, kiedy jesteś na mieście, ale restauracje fast food często dodają do nich mnóstwo cukru. Przeciętne smoothie to 670 kalorii (!) i 166 gramów węglowodanów, z których wiele pochodzi od dodatkowego cukru. Najlepiej samemu zrobić w domu smoothie – to bardzo proste, sprawia wiele radości i jest zdecydowanie zdrowsze.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Smoothie w restauracjach fast food
Owocowy koktajl może wydawać się zdrowszą opcją, kiedy jesteś na mieście, ale restauracje fast food często dodają do nich mnóstwo cukru. Przeciętne smoothie to 670 kalorii (!) i 166 gramów węglowodanów, z których wiele pochodzi od dodatkowego cukru. Najlepiej samemu zrobić w domu smoothie – to bardzo proste, sprawia wiele radości i jest zdecydowanie zdrowsze.

2. MiecznikMiecznik to ryba, która zawiera dość dużo rtęci. Eksperci radzą, aby kobiety w wieku rozrodczym i dzieci całkowicie unikały tej ryby. Lepszą opcją jest łosoś, którego zalety zdrowotne są dobrze udokumentowane.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

2. Miecznik
Miecznik to ryba, która zawiera dość dużo rtęci. Eksperci radzą, aby kobiety w wieku rozrodczym i dzieci całkowicie unikały tej ryby. Lepszą opcją jest łosoś, którego zalety zdrowotne są dobrze udokumentowane.

1. Przetworzone mięsoPrzetworzone mięso, np. kiełbasy lub wędliny, mogą podnosić ryzyko zachorowania na raka lub choroby serca, jeśli konsumowane są regularnie. Jeżeli chcesz pozbyć się niepotrzebnego ryzyka, jedz mięso, które nie zawiera konserwantów, glutaminianu sodu czy azotanów.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

1. Przetworzone mięso
Przetworzone mięso, np. kiełbasy lub wędliny, mogą podnosić ryzyko zachorowania na raka lub choroby serca, jeśli konsumowane są regularnie. Jeżeli chcesz pozbyć się niepotrzebnego ryzyka, jedz mięso, które nie zawiera konserwantów, glutaminianu sodu czy azotanów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Zdrowe serce na Walentynki Atrakcyjność mężczyzn zależy od... mięśni 10 wskazówek na zdrowsze wakacje Urodowi intruzi. Rozpraw się z nimi jesienią Jak uniknąć zgagi? Piękny biust dzięki ćwiczeniom w domu Facefitness – gimnastyka twarzy Jak pozbyć się cieni pod oczami? Miodowa odnowa skóry. Jak to działa? Uniknij konsekwencji siedzącego trybu życia! Owoce kiwi lekarstwem na nadciśnienie Codzienne nawyki, które odmienią twoją cerę