Bomby kaloryczne, których powinnaś unikać

11. CukierWszyscy wiemy, że cukier jest niezdrowy i powoduje przybieranie na wadze. Jednak pozbycie się go z filiżanki herbaty to za mało. Istnieje wiele produktów, które zawierają cukier w innej postaci. Oto 9 produktów, których należy unikać.
Zdjęcie autorstwa Uwe Hermann / CC BY

11. Cukier
Wszyscy wiemy, że cukier jest niezdrowy i powoduje przybieranie na wadze. Jednak pozbycie się go z filiżanki herbaty to za mało. Istnieje wiele produktów, które zawierają cukier w innej postaci. Oto 9 produktów, których należy unikać.

10. SłodyczeSłodycze zawierają sztuczne barwniki lub benzoesan sodu, który jest konserwantem i sprawia, że mogą one dłużej leżeć na półkach w sklepie. Słodycze zawierają dużą ilość cukru, który może powodować huśtawki nastroju i hiperaktywność. Substancje chemiczne i konserwanty wzmagają świszczenie w oddechu, co prowadzi do kaszlu i ataków astmy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

10. Słodycze
Słodycze zawierają sztuczne barwniki lub benzoesan sodu, który jest konserwantem i sprawia, że mogą one dłużej leżeć na półkach w sklepie. Słodycze zawierają dużą ilość cukru, który może powodować huśtawki nastroju i hiperaktywność. Substancje chemiczne i konserwanty wzmagają świszczenie w oddechu, co prowadzi do kaszlu i ataków astmy.

9. Dietetyczne produkty bez cukruSztuczne słodziki i inne zamienniki cukru można znaleźć w produktach, które reklamuje się jako „dietetyczne” i „niezawierające cukru”. Wiele sztucznych słodzików ma skutki uboczne, ale te na bazie sukralozy uważane są za bezpieczne. Niestety, nie pomagają one skończyć z nawykiem sięgania po słodkości.
Zdjęcie autorstwa Alex "Skud" Bayley / CC BY

9. Dietetyczne produkty bez cukru
Sztuczne słodziki i inne zamienniki cukru można znaleźć w produktach, które reklamuje się jako „dietetyczne” i „niezawierające cukru”. Wiele sztucznych słodzików ma skutki uboczne, ale te na bazie sukralozy uważane są za bezpieczne. Niestety, nie pomagają one skończyć z nawykiem sięgania po słodkości.

8. Soki owocoweBez względu na to, czy jest świeży, czy pakowany, sok to nie jest najlepszy wybór. 250 ml soku to często ekwiwalent 10 łyżeczek cukru, nawet jeśli sok nie ma dodatkowego cukru. Taka ilość może powodować nagły przypływ energii i nagły jej spadek, powodując zmęczenie i drażliwość. Sok nie zawiera też błonnika znajdującego się w całym owocu, który sprawia, że czujemy się syci. Dlatego lepiej zjeść całą pomarańczę jako przekąskę, niż napić się szklanki soku (do której potrzeba 5-6 wyciśniętych pomarańczy).
Zdjęcie autorstwa Maxpax / CC BY

8. Soki owocowe
Bez względu na to, czy jest świeży, czy pakowany, sok to nie jest najlepszy wybór. 250 ml soku to często ekwiwalent 10 łyżeczek cukru, nawet jeśli sok nie ma dodatkowego cukru. Taka ilość może powodować nagły przypływ energii i nagły jej spadek, powodując zmęczenie i drażliwość. Sok nie zawiera też błonnika znajdującego się w całym owocu, który sprawia, że czujemy się syci. Dlatego lepiej zjeść całą pomarańczę jako przekąskę, niż napić się szklanki soku (do której potrzeba 5-6 wyciśniętych pomarańczy).

7. Smakowy jogurtJogurty można znaleźć w każdym smaku, lecz często nie zawierają one owoców, a cukier i sztuczne owocowe aromaty. Często reklamuje się je jako zdrowe i beztłuszczowe produkty, ale wciąż mają one ukryte zasoby kalorii. Najlepiej więc wybieraj zwykły jogurt i dodawaj do niego świeże owoce.
Zdjęcie autorstwa David Blaikie / CC BY

7. Smakowy jogurt
Jogurty można znaleźć w każdym smaku, lecz często nie zawierają one owoców, a cukier i sztuczne owocowe aromaty. Często reklamuje się je jako zdrowe i beztłuszczowe produkty, ale wciąż mają one ukryte zasoby kalorii. Najlepiej więc wybieraj zwykły jogurt i dodawaj do niego świeże owoce.

6. Napoje gazowaneNapoje gazowane zawierają dużą ilość cukru, kofeiny i aminokwasów, które powodują podwyższenie ciśnienia i tętna. Picie coli bezpośrednio powiązane jest z cukrzycą typu 2 i innymi przewlekłymi chorobami. Nawet dietetyczne napoje zawierają sztuczne słodziki, które mają efekty uboczne. Aby zachować dobre zdrowie, ciało potrzebuje środowiska zasadowego (alkalicznego), a napoje gazowane mają odczyn kwasowy.
Zdjęcie napoju / Shutterstock

6. Napoje gazowane
Napoje gazowane zawierają dużą ilość cukru, kofeiny i aminokwasów, które powodują podwyższenie ciśnienia i tętna. Picie coli bezpośrednio powiązane jest z cukrzycą typu 2 i innymi przewlekłymi chorobami. Nawet dietetyczne napoje zawierają sztuczne słodziki, które mają efekty uboczne. Aby zachować dobre zdrowie, ciało potrzebuje środowiska zasadowego (alkalicznego), a napoje gazowane mają odczyn kwasowy.

5. Napoje energetyczneNapoje energetyczne mają za zadanie dostarczyć ciału energii, zawierają więc dużo kofeiny i dodatków, które są stymulantami i powodują nieregularny sen, stany lękowe i podwyższenie ciśnienia krwi.
Zdjęcie napoju / Shutterstock

5. Napoje energetyczne
Napoje energetyczne mają za zadanie dostarczyć ciału energii, zawierają więc dużo kofeiny i dodatków, które są stymulantami i powodują nieregularny sen, stany lękowe i podwyższenie ciśnienia krwi.

4. KetchupProces wytwarzania ketchupu sprawia, że eliminuje się z pomidorów witaminy i minerały. Co więcej, zawartość cukru i sodu jest w nich zazwyczaj bardzo wysoka.
Zdjęcie autorstwa Steven Depolo / CC BY

4. Ketchup
Proces wytwarzania ketchupu sprawia, że eliminuje się z pomidorów witaminy i minerały. Co więcej, zawartość cukru i sodu jest w nich zazwyczaj bardzo wysoka.

3. Pączki, babeczki, muffinkiWszystkie te produkty pełne są kalorii i węglowodanów. Przykładowo pączek ma 300 kalorii, zawiera mnóstwo cukru, tłuszczu i białej mąki. Do tego są smażone, co oznacza tłuszcze nasycone i trans, które podnoszą cholesterol i ryzyko chorób serca.
Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC BY

3. Pączki, babeczki, muffinki
Wszystkie te produkty pełne są kalorii i węglowodanów. Przykładowo pączek ma 300 kalorii, zawiera mnóstwo cukru, tłuszczu i białej mąki. Do tego są smażone, co oznacza tłuszcze nasycone i trans, które podnoszą cholesterol i ryzyko chorób serca.

2. SyropySyrop często używany jest do słodzenia napojów gazowanych i owocowych, a do tego jest słodszy i tańszy niż zwykły cukier. Często zawiera on substancje chemiczne i znajduje się w przetworzonych produktach. Zbyt duża ilość cukru powoduje przybieranie na wadze, więc jeśli chcesz zachować zdrowie i szczupłą sylwetk,ę wyeliminuj syrop fruktozowy z diety.
Zdjęcie autorstwa JaimeW / CC BY

2. Syropy
Syrop często używany jest do słodzenia napojów gazowanych i owocowych, a do tego jest słodszy i tańszy niż zwykły cukier. Często zawiera on substancje chemiczne i znajduje się w przetworzonych produktach. Zbyt duża ilość cukru powoduje przybieranie na wadze, więc jeśli chcesz zachować zdrowie i szczupłą sylwetk,ę wyeliminuj syrop fruktozowy z diety.

1. Płatki śniadaniowe z posypką cukrowąPłatki śniadaniowe często mają cukrową posypkę, a nawet smakowe czekoladowe płatki zawierają cukier. Takie płatki są niezdrowe i uzależniają od słodkiego smaku oraz zawierają mnóstwo pustych kalorii pochodzących ze słodzików i aromatów. Jeżeli niesłodzone płatki mają nijaki smak, dodawaj do nich świeże lub suszone owoce, aby poprawić smak i wartość odżywczą posiłku.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Płatki śniadaniowe z posypką cukrową
Płatki śniadaniowe często mają cukrową posypkę, a nawet smakowe czekoladowe płatki zawierają cukier. Takie płatki są niezdrowe i uzależniają od słodkiego smaku oraz zawierają mnóstwo pustych kalorii pochodzących ze słodzików i aromatów. Jeżeli niesłodzone płatki mają nijaki smak, dodawaj do nich świeże lub suszone owoce, aby poprawić smak i wartość odżywczą posiłku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Przepisy na bakłażany 7 sposobów na nawiązanie przyjaźni Jak zatrzymać wakacyjny look na dłużej? Przechowywanie wędlin Jak mieć piękne nogi? Grzech obżarstwa zgubnym jest! Mężczyzna w damskim ubraniu 6 zapachów, które przypomną ci lato ABC terapii przeciwpsychotycznej – co warto wiedzieć o neuroleptykach? Lista zabiegów, które poprawią Twoje doznania seksualne Skuteczne sposoby na zgrabne pośladki Kosmetyki antybakteryjne: bezpieczne czy nie?