Hydrokolonoterapia
ALICJA • dawno temuHydrokolonoterapia to oczyszczanie jelita grubego z toksyn. Działa na podobnej zasadzie co lewatywa i jest często wykonywana przed badaniem kolonoskopowym. Niektóre panie płukanie jelita grubego traktują jako dobry sposób na odchudzanie, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Kiedy warto, a kiedy nie należy przeprowadzać hydrokolonoterapii?
Zastosowanie hydrokolonoterapii
Hydrokolonoterapia tym różni się od lewatywy, że umożliwia oczyszczenie dłuższego odcinka jelita. Co więcej, cały zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia. Hydrokolonoterapia:
- oczyszcza jelito grube z resztek przemiany materii, jednocześnie oczyszcza organizm z toksyn oraz drobnoustrojów chorobotwórczych,
- sprzyja spadkowi masy ciała,
- na skutek detoksykacji usprawnia pracę narządów wewnętrznych,
- stymuluje ruchy robaczkowe jelit, a tym samym usprawnia ich pracę,
- wspomaga leczenie zaparć i wzdęć, a także zaburzeń wchłaniania,
- stosowana jest w profilaktyce nowotworów jelita grubego oraz alergii pokarmowych,
- wykonywana jest przed badaniem kolonoskopowym.
Jednak hydrokolonoterapia nie jest dla wszystkich. Zabiegu nie można przeprowadzić u osób cierpiących na wrzody jelita grubego, stany zapalne jelit, hemoroidy, żylaki jelit czy też mechaniczne uszkodzenia jelit. Płukanie jelita grubego odradzane jest osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz problemami kardiologicznymi. Inne przeciwwskazania to: przepuklina brzuszna i pachwinowa, anemia, zaawansowana ciąża, połóg, miesiączka. Co więcej, zabieg nie powinien być stosowany zbyt często. Po pierwsze zwiększa ryzyko wyjałowienia jelita z dobrych bakterii, a po drugie może powodować uzależnienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Przebieg hydrokolonoterapii
Przygotowanie do hydrokolonoterapii jest podobne, jak do lewatywy. Zalecana jest dieta lekkostrawna, którą warto wprowadzić już na kilka dni przed zabiegiem. Twoja dieta powinna wówczas zawierać duże ilości warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych, które dostarczą błonnik, wspomagający naturalny proces oczyszczania organizmu. Zwiększ również podaż płynów, najlepiej wody mineralnej niegazowanej oraz soków warzywno-owocowych. Wskazany jest napar z siemienia lnianego oraz jogurty i kefiry.
Zabieg przeprowadza się w odpowiednio wyposażonym gabinecie zabiegowym. Pacjent ubrany w specjalny fartuch lub okryty prześcieradłem leży na plecach na łóżku. Do jelita zostaje wprowadzony wziernik, a przez niego wężyk, za pomocą którego dozuje się wodę. Zawartość jelit odprowadzana jest do szklanego pojemnika. Całe urządzenie stanowi układ zamknięty, dlatego płukaniu nie towarzyszy przykry zapach. Pacjent może odczuwać dyskomfort oraz niewielkie dolegliwości bólowe. Zabieg trwa niepełną godzinę. Kilka dni po hydrokolonoterapii należy przyjmować probiotyk, aby odbudować florę bakteryjną i uniknąć zakażeń.
Hydrokolonoterapia to zabieg inwazyjny, dlatego jego wykonanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak: uszkodzenie tkanek jelita lub ich przerwanie, infekcje, zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej jelita. Choć dochodzi do nich rzadko, nie należy niepotrzebnie narażać się na tego typu dolegliwości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze