Aktywność fizyczna przed i po ciąży wpływa na płodność?
DANUTA CAPIGA • dawno temuPierwszym krokiem, który pozwoli zwiększyć szansę na powiększenie rodziny, jest zmiana stylu życia. Podstawą jest odstawienie używek (papierosy, alkohol). Ponadto należy wyeliminować stres, który powoduje zmiany hormonalne w ciele kobiety. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą być spowodowane np. niedoborem snu.
Pierwszym krokiem, który pozwoli zwiększyć szansę na powiększenie rodziny, jest zmiana stylu życia. Podstawą jest odstawienie używek (papierosy, alkohol). Ponadto należy wyeliminować stres, który powoduje zmiany hormonalne w ciele kobiety. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą być spowodowane np. niedoborem snu.
Na poprawę płodności zaleca się aktywność fizyczną, by polepszyć ogólną kondycję ciała oraz uregulować wagę. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasz organizm, pobudza go, sprzyja przemianie materii i uodparnia, co pozytywnie wpływa na rozwój poczętego dziecka.
Ćwiczenia przyśpieszają spalanie kalorii. Choć 30% estrogenów w kobiecym ciele pochodzi z komórek tłuszczowych, to zbyt duża ich ilość może doprowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej i zmniejszyć jednocześnie szansę na zapłodnienie.
Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia, obniża się poziom stresu, rozładowuje się napięcie emocjonalne.
— Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu LDL. Ważne jest, aby jego poziom nie przekraczał zalecanej normy, ponieważ zaburza to produkcję hormonów płciowych. Ćwiczenia i wyeliminowanie z pożywienia tłuszczów nasyconych pomogą obniżyć stężenie LDL. Należy jednak pamiętać o dostarczaniu organizmowi dobrych tłuszczów tj. omega3 i 6, które podwyższają poziom korzystnego cholesterolu HDL, z którego wytworzone są estrogeny. Hormony te odpowiadają m.in. za popęd seksualny oraz regulację cyklu miesiączkowego – powiedział dr Grzegorz Mrugacz, ekspert kampanii „Płodna Polka”.
Zbyt intensywne ćwiczenia mogą jednak wpłynąć negatywnie na płodność. Przetrenowanie źle wpływa na gospodarkę hormonalną, organizm, jest wycieńczony i potrzebuje sporej dawki energii do regeneracji. To zaburza pracę hormonów, może też rozregulować cykl miesiączkowy.
Zatem treningi powinny być regularne i z umiarkowaną intensywnością.
Kobietom planującym ciążę zaleca się ćwiczenia gorsetu mięśniowego, które wzmacniają kręgosłup i pomagają w stabilizacji postawy, ćwiczenia ze specjalną piłką „body ball”, bieganie, szybkie chodzenie, pływanie, jogę lub gimnastykę.
Źródło informacji prasowej: Aleksandra Adrian
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze