Katar alergiczny
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWiosną i latem szczególnie dokuczliwe stają się alergie wziewne. Dlatego zamiast radości z nadejścia ciepłych, słonecznych dniu, u alergików pojawia się złość z powodu uciążliwych objawów. Jak rozpoznać katar alergiczny i jak sobie z nim radzić?
Wiosną i latem szczególnie dokuczliwe stają się alergie wziewne. Dlatego zamiast radości z nadejścia ciepłych, słonecznych dniu, u alergików pojawia się złość z powodu uciążliwych objawów. Jak rozpoznać kataralergiczny i jak sobie z nim radzić?
Alergię wziewną wywołują substancje białkowe występujące wpowietrzu. Wraz z wdychanym powietrzem poprzez drogi oddechowe przedostają się one do organizmu, który reaguje na ich obecność katarem alergicznym tzw. siennym. Inną reakcją są napady astmy, które nasilają się wokresie pylenia chwastów, drzew i traw. Na skutek kontaktu z wziewnymalergenem może też pojawić się odczyn alergiczny błon śluzowych orazzapalenie spojówek. Oczy stają się zaczerwienione, odczuwa siępodrażnienie. Nos na skutek silnego kataru jest zatkany, a próbaoddychania przez usta niestety przyczynia się do nasilenia kaszlu.
Alergie wziewne nie mają związku z wiekiem. Zdarza się, że poosiągnięciu dorosłości objawy mogą się cofnąć czy zmniejszyć lubwręcz przeciwnie-nasilić, co grozi astmą.
Sposoby na unikanie alergenów:
zamykanie okien,noszenie maseczki,mycie zwierząt domowych,unikanie spania przy otwartym oknie,płukanie wodą twarzy przed wyjściem z domu i po powrocie.
Jak rozróżnić katar alergiczny od kataru infekcyjnego?
Na powstawanie alergii wpływa większa przepuszczalność błon śluzowychdróg oddechowych dla alergenu. Katar alergiczny cechuje wodnista iprzejrzysta wydzielina. Stan taki często trwa całe tygodnie, miesiące anawet rok. Czasami może dokuczać także swędzenie nosa oraz kichanie.Oczy są zaczerwienione i łzawią, a dodatkowo mogą pojawić się bóległowy. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem w tym wypadku okazują się lekiprzeciwhistaminowe.
Inaczej objawia się katar infekcyjny towarzyszący przeziębieniu.Wydzielina początkowo także jest wodnista i przejrzysta, ale po jakimśczasie staje się gęsta i mętna. Zmienia się także jej kolor, którymożna określić jako żółtawy lub zielonkawy. Taki katar szybciejprzechodzi, utrzymuje się zazwyczaj około tygodnia czy dwóch tygodni. Wtym wypadku leki przeciwhistaminowe nie są pomocne.
Każdy, kto cierpi z powodu kataru alergicznego, powinien skonsultowaćsię z lekarzem alergologiem, ponieważ brak podjęcia leczenia możedoprowadzić do powstania astmy. Należy przeprowadzić szereg testówalergicznych, które mają na celu ustalenie substancji alergizujących. Doraźnie katar sienny można leczyć preparatami antyhistaminowymi.
Osoby mające katar sienny powinny rozpocząć leczenie na kilka tygodniprzed spodziewanym wystąpieniem objawów. W tym celu skuteczne jestpodanie do nosa albo do oczu kromoglikanianu sodowego, rzadziej sterydów.
W dalszym etapie, gdy dolegliwości dają już o sobie znać, pomocne sąleki obkurczające błonę śluzową nosa oraz leki przeciwhistaminowe.Dość skutecznym sposobem leczenia kataru siennego (potocznie zwanegopyłkowicą), bywa odczulanie. Najpierw jednak należy wykonać testyskórne, które ułatwiają identyfikację alergenów. Odczulanie polega naprzyzwyczajaniu organizmu do alergenu wywołującego chorobę – wodpowiednich dawkach wstrzykuje się go pod skórę. Powinnoodbyć się na kilka miesięcy przed wystąpieniem kataru siennego.
Źródło: www.nakatarikaszel.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze