Leczenie kataru
KAROLINA • dawno temu • 5 komentarzyJesień to okres, w którym najczęściej zdarza się nam złapać przeziębienie. Brak odpowiedniego ubrania czy osłabienie organizmu sprawiają, że bardzo łatwo o infekcje. Oczywiście niezwykle ważna jest profilaktyka polegająca na przestrzeganiu zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały czy prowadzeniu aktywnego trybu życia wzmacniającego naszą odporność. Co jednak zrobić, by przetrwać przeziębienie, kiedy już wykorzystana została nasza słabość? Nie pozostaje nam nic innego, jak złagodzić jego objawy. Jednym z nich, który przysparza nam najwięcej kłopotów jest katar. Nie czekaj, aż sam minie i już teraz dowiedz się, w jaki sposób możesz go wyleczyć. Wiele ciekawych pomysłów na pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości znajdziesz w poniższym artykule. Znacznie łatwiej jednak będzie pokonać wroga dopiero po jego dokładnym poznaniu.
Skąd bierze się katar?
Katar jest dolegliwością bardzo popularną, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, dlaczego mamy zatkany nos bądź z jakiego powodu wydobywa się z niego wydzielina. Skąd się bierze katar? Przyczyn jego powstania może być wiele. Najczęściej mamy do czynienia z katarem o podłożu infekcyjnym albo alergicznym. W ostatnim z wymienionych przypadków mamy do czynienia z katarem siennym wywoływanym przez różne alergeny. Mechanizm powstawania kataru jest dość prosty. Stanowi on swoistą reakcję ochronną organizmu. Katar to efekt stanu zapalnego błony śluzowej nosa. Czy można w jakiś sposób go pokonać?
Jak wyleczyć katar?
Mówi się, że nieleczony katar trwa 1 tydzień, a leczony 7 dni. Stwierdzenie takie wcale nie musi być prawdziwe. Nawet jeżeli nie uda się nam go pokonać wcześniej, to stanie się on mniej uciążliwy. W przypadku kataru siennego stosowane są leki przeciwhistaminowe. Natomiast w odniesieniu do zatkanego nosa, który towarzyszy wielu infekcjom sprawa przedstawia się nieco inaczej. Trudno jest powiedzieć, co jest najlepsze na katar. Po wizycie w aptece zwykle wracamy do domu z kroplami na katar. Ich działanie opiera się na obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, co umożliwia nam odzyskanie drożności nosa. Nie można jednak stosować ich zbyt długo. Poza tym powodują pewien dyskomfort w obrębie jamy ustnej, gdy nie mamy do czynienia z mocnym nieżytem nosa. Równie skuteczne mogą okazać się naturalne sposoby na katar. Chyba najpopularniejszym są inhalacje. Doskonale sprawdza się tutaj nie tylko mentol obecny również w sztyftach do nosa, ale także olejek eukaliptusowy bądź cytrynowy. Na oczyszczanie dróg oddechowych znakomicie wpływa również czosnek. Zjedzenie kilku ząbków z chlebem sprawi, że katar stanie się mniej uciążliwy. Sposobem na pozbycie się kataru jest także herbata z majeranku. Gdy wypijemy ją, gdy będzie jeszcze bardzo ciepła, ulga przyjdzie od razu. Chińska medycyna natomiast z katarem radzi sobie w następujący sposób – należy przepłukać nos ciepłą wodą. Lekarze jednak zgodnie stwierdzają, że najskuteczniejszym sposobem na przeziębienie jest czas upływający na odpoczynku, co pozwala organizmowi zregenerować siły.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze