Olejki na całe zło. Nietypowe zastosowania, których na pewno nie znasz
REDAKCJA • dawno temuPrzede wszystkim służą do aromaterapii i takie ich zastosowanie zna większość z nas. Nie raz słyszeliśmy przecież, że zapach rozmarynu poprawia samopoczucie, a lawendy wycisza i uspokaja. Ale olejki zapachowe mają też wiele mniej znanych zastosowań. Warto je poznać.
Miętowy na nieznośny ból
Jeśli masz migrenę, dodaj kilka kropli olejku miętowego do zwykłego kremu i masuj nim skronie. Ból powinien ustąpić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na menstruacyjne skurcze olejek miętowy też może pomóc. Wystarczy, że skropisz nim liście herbaty, a następnie je zaparzysz. Wypij napar, a poczujesz ulgę. Olejek pomoże też na ból zęba. Zmieszaj 2–3 krople ze zwykłym olejem roślinnym. Miksturę należy nałożyć na ząb przy pomocy bawełnianej gąbeczki.
Cytrynowy na piękną sylwetkę
Zapach cytryny zmniejsza apetyt. Wystarczy, że dodasz olejek cytrynowy do kominka zapachowego lub odświeżacza powietrza, a poczujesz, że twoja ochota na słodycze i przekąski jest mniejsza. Sprytne, prawda? I nie potrzeba wiele wysiłku. Jeśli chcesz przy okazji odchudzania pozbyć się z organizmu toksyn, do tradycyjnego sosu winegret dodaj kilka kropli olejku cytrynowego. W sałatce będzie smakować wyśmienicie, a toksyny powoli zaczną znikać z twojego organizmu.
Olejek z drzewa herbacianego na czystą skórę
Pomysł, by olejem smarować zaskórniki, które przecież powstają z powodu zatkania porów skóry, niektórym może wydać się dziwny, ale podobno to działa. Zmieszaj olej rycynowy z olejem lnianym (w proporcjach 1:3) i dodaj 2–3 krople olejku z drzewa herbacianego. Mieszankę nałóż na zanieczyszczoną skórę. Dla lepszego rezultatu można skórę przykryć ciepłym ręcznikiem. Olejek sprawdza się też jako środek pomocniczy przy leczeniu grzybicy paznokci. Należy smarować nim zmienione miejsca. Pomoże również, kiedy na ustach wyskoczy ci tzw. zimno. Aby pozbyć się uciążliwej przypadłości, zaaplikuj grubą warstwę kremu zmieszaną z 2–3 kroplami dobroczynnego olejku.
Lawendowy na uciążliwe owady
Co prawda to nie "ukąszeniowa" pora roku, ale warto przygotować się przed sezonem. Jeśli uważasz, że komary za bardzo cię lubią i chcesz uniknąć przykrych bąbli, użyj olejku lawendowego zamiast perfum. Zapach lawendy skutecznie odstraszy komary i co ważne olejek jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży. Drugie zastosowanie jest nieco lepiej znane – zapach lawendy nie "podoba się" też molom. Jeśli więc masz w szafie nieproszonych lokatorów, rozpyl w niej olejek lawendowy lub spryskaj nim kawałek bawełnianej szmatki, którą położysz na półce.
Jaśminowy na jedwabiste włosy i piękną skórę
Olejek jaśminowy jest znanym afrodyzjakiem. Jeśli więc chcesz podgrzać atmosferę w związku, dodaj go do zapachowego kominka lub kup pachnące jaśminem świecie. Przed pełnym rozkoszy wieczorem zadbaj o skórę i włosy, w tym również pomoże ci olejek jaśminowy. Dodaj go do olejku, którego używasz do masażu, a twoja skóra stanie się jeszcze gładsza i delikatniejsza. To samo dzieje się zresztą z włosami. Możesz wzbogacić swój szampon lub odżywkę 4–5 kroplami olejku i cieszyć się efektami.
Jodłowy dla domu
Olejki drzew iglastych świetnie oczyszczają powietrze w domu. Dodaj kilka kropel olejku na bawełnianą szmatkę lub kawałek waty i wrzuć do worka odkurzacza. Kiedy będziesz go używać, dom wypełni się pięknym, świeżym zapachem. Olejek z jodły skutecznie usuwa też przykre zapachy. Spróbuj pokropić nim sól wsypaną do niewielkiej miseczki, którą stawia się w brzydko pachnącym miejscu. Szybko odetchniesz z ulgą. A jeśli chcesz, żeby twoje naczynia pięknie błyszczały, ten sam olejek dodaj do płynu do mycia naczyń. Piękny połysk gwarantowany.
Oprac. Magdalena Kowalska-Kotwica
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze