Słońce jest potrzebne zębom
DANUTA CAPIGA • dawno temuOkazuje się, że choroby, na które cierpimy, niszczą nasze zęby. Osłabiony chorobą organizm nie potrafi się bronić i w konsekwencji bakterie atakują zęby i sieją spustoszenie. Dlatego podczas choroby trzeba mieć wzmożoną czujność i dokładnie dbać o higienę jamy ustnej.
Okazuje się, że choroby, na które cierpimy, niszczą nasze zęby. Osłabiony chorobą organizm nie potrafi się bronić i w konsekwencji bakterie atakują zęby i sieją spustoszenie. Dlatego podczas choroby trzeba mieć wzmożoną czujność i dokładnie dbać o higienę jamy ustnej.
Przyjmowanie antybiotyków ma wpływ na stan uzębienia, zwłaszcza u dzieci i kobiet w ciąży. Tetracyklina np. wskutek kumulowania się w szkliwie może powodować stałe przebarwienia zębów. Dzieje się to jednak w przypadku, gdy antybiotyk podawany jest przez dłuższy czas.
— Konsekwencje stomatologiczne dotyczą nie tylko matki, ale również płodu. Nie powinno się tego typu antybiotyków podawać dzieciom do 8. roku życia - tłumaczy lek. dent. Izabela Walawender z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej – w przypadku przebarwień zębów powstających w wieku płodowym i u małych dzieci, zmiany te są nieodwracalne. Jedynym rozwiązaniem jest wykonanie w dorosłym życiu uzupełnień protetycznych w postaci licówek lub koron porcelanowych.
Osoby chore na cukrzycę są narażone na poważne choroby dziąseł, gdyż są wyjątkowo podatne na infekcje bakteryjne, a ponadto ich organizm gorzej broni się przed atakującymi dziąsła bakteriami. Jeżeli poziom glukozy w krwi nie jest kontrolowany, diabetycy są zagrożeni chorobami przyzębia, a także utratą zębów dużo bardziej niż osoby zdrowe. Zarówno choroba nowotworowa jak i jej leczenie mogą powodować duże problemy w jamie ustnej.
Choroby mają też duży wpływ na przebarwienia zębów. Przebarwienia to nie jest tylko problem estetyczny, często wiąże się to z poważną chorobą. Czasami to właśnie one są jedynym z najbardziej zauważalnych sygnałów, że coś się dzieje. Porfiria — rzadka choroba krwi przebarwia zęby na kolor od różowo – brązowego przez czerwono – szary do ciemno – brązowego. Chorba trzustki powoduje przebarwienia zębów w kolorze zielono – brunatnym.
Pozytywnie na nasz organizm wpływa słońce. Poprawia humor, chroni przed chorobami, wzmacnia kości i zęby. Promienie słoneczne sprawiają, że w naszym organizmie zwiększa się liczba białych ciałek krwi, które są odpowiedzialne za ochronę przed infekcjami. Pod wpływem promieni słonecznych powstaje witamina D3. Sprzyja ona przyswajaniu z pożywienia wapnia, a wapń jak wiadomo jest niezbędny do mocnych kości i zdrowych zębów.
U dzieci niedobór witaminy D objawia się wadami zgryzu, opóźnionym ząbkowaniem.
— W przypadku jej niedoboru, ważna jest suplementacja tego pierwiastka, ale koniecznie pod okiem lekarza - dodaje dentysta.
W czasie chorób należy stosować wzmożoną profilaktykę, bezwzględnie przestrzegać higieny jamy ustnej, często zgłaszać się do stomatologa, co pozwoli na wczesne wykrycie problemów z zębami.
Źródło: informacja prasowa Magdalena Pilor
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze