Obfite miesiączki
ALICJA • dawno temuPMS, bóle miesiączkowe i obfite krwawienie dotyka wielu kobiet, zwłaszcza w pierwszych latach miesiączkowania i tuż przed menopauzą. Główną przyczyną zaburzeń miesiączkowania jest nierównowaga hormonalna. Jeśli krwawienie miesiączkowe trwa ponad tydzień lub musisz zmieniać podpaskę co 1–2 godziny to znak, że dzieje się coś niedobrego.
Objawy krwotoku miesiączkowego
Zbyt duża utrata krwi podczas menstruacji może doprowadzić do osłabienia, omdleń, anemii i innych niebezpiecznych komplikacji. Jeśli zauważysz u siebie symptomy krwotoku miesiączkowego, niezwłocznie udaj się do ginekologa. Krwotok miesiączkowy objawia się:
- występowaniem krwawienia ponad tydzień,
- utratą ponad 80 ml krwi (Standardowo podczas miesięcznego cyklu kobieta traci 30 ml krwi, z różnych przyczyn krwawienie może być bardziej lub mniej obfite. Jednak to, które przekracza 80 ml grozi niedokrwistością.),
- krwawieniami na tyle obfitymi, że trzeba zmieniać podpaskę lub tampon co 1–2 godziny przez kolejnych kilka godzin oraz w nocy,
- wydzieliną miesięczną, zawierającą skrzepy,
- ciągłym bólem podbrzusza.
Duża utrata krwi w czasie miesiączki może dawać objawy typowe dla krwotoku — bladość skóry, osłabienie, słabe tętno, mroczki przed oczami i szum w uszach, niekiedy utrata przytomności.
Zaburzenia miesiączkowania
Zbyt obfite miesiączki to nie jedyny problem pojawiający się u kobiet w latach płodnych. Krwawienia międzymiesiączkowe, około menopauzalne oraz plamienia w ciąży są również powodem, dla którego należy udać się po pomoc do specjalisty.
Obfite i nieregularne miesiączki wprawdzie mogą zdarzyć się raz na jakiś czas każdej kobiecie, jednak częste nieregularności mogą być objawem:
- choroby von Willebranda,
- polipów szyjki macicy lub śluzówki macicy,
- tocznia rumieniowatego układowego,
- raka szyjki macicy lub raka jajnika.
Nieprawidłowości w czasie menstruacji występują również na skutek używania wkładek domacicznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze