Czkawka
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCzkawka to mimowolny skurcz przepony, który powoduje wdech przerwany nagle zamknięciem głośni. Objawia się wstrząsami klatki piersiowej i charakterystycznym dźwiękiem. Zwykle ustępuje po kilku minutach. Pojawienie się czkawki w nieoczekiwanym momencie wywołuje stres i obawę przed reakcją otoczenia. Jak ją zatrzymać?
Najczęstsze powody występowania czkawki:
spożywanie zimnych lub zbyt suchych pokarmów,zbyt szybkie jedzenie połączone z połykaniem dużej ilości powietrza,nadużywanie alkoholu,przemęczenie,długotrwały śmiech.
Czkawka pojawia się:
przy nadpobudliwości nerwowej,w stanach chorobowych przewodu pokarmowego,w przebiegu chorób narządu oddechowego lub ośrodkowego układu nerwowego,przy zakażeniach i zatruciach.
Czkawka towarzysząca stanom chorobowym jest trudna do opanowania.
Sposoby radzenia sobie z czkawką:
połknięcie cukru (1 łyżeczka) bez popijania, co modyfikuje impulsy nerwowe w jamie ustnej. U niemowląt skuteczny może okazać się stężony roztwór cukru rozpuszczonego w wodzie (120 g na szklankę),łaskotanie pod pachami przy jednoczesnym wstrzymaniu oddechu,spożywanie posiłków w odpowiednim tempie. Jeśli dojdzie do wystąpienia czkawki zaleca się wstrzymanie oddechu, przełknięcie śliny (2–3 razy), a następnie głębokie nabranie powietrza. Po przejedzeniu się nie należy kłaść się na boku, by nie ugniatać przepony. oddychanie do papierowej torebki, którą należy trzymać przy ustach, by móc wykonać 10 razy bardzo silny wydech i wdech,wypijanie szklanki wody przechylonej mocno do góry,powolne wydmuchiwanie powietrza,pociąganie za język,jedzenie suchego chleba,uciskanie klatki piersiowej przy jednoczesnym podciąganiu kolan do góry i pochylaniu się do przodu,płukanie gardła wodą,wstrzymywanie oddechu,ssanie kostki lodu,przestraszenie osoby mającej czkawkę,ssanie kawałka cytryny nasączonej gorzką nalewką z angostury,wypicie 1 szklanki letniej, przegotowanej wody,spożywanie lekkostrawnych, niezbyt suchych pokarmów,napary z ziołowych mieszanek lub nalewek uspokajających (w tłumieniu czkawki stosowane są owoce kopru ogrodowego),farmakologiczne środki uspokajające i rozluźniające błonę mięśniową,masowanie następujących punktów: GRP 15 umiejscowionego na dolnym krańcu mostka, PŻ 24 zlokalizowanego na łuku żebrowym, pionowo pod brodawką piersiową i GRT 10 znajdującego się na środkowej linii pleców, pod wyrostkiem kolczystym piątego kręgu piersiowego. Punkty te mogą być skuteczne w przypadku uporczywej czkawki.
Niepokojące objawy towarzyszące czkawce:
ból brzucha,wzdęcia, odbijanie się,brak apetytu,biegunka, duszności,plucie krwią,bóle i zawroty głowy.
Jeżeli czkawka jest uciążliwa, długotrwała (u dorosłego 8 godzin, u dziecka 3 godziny) i często powraca oraz towarzyszy różnym objawom chorobowym, należy udać się do specjalisty. Wizyta u lekarza niezbędna jest także, gdy czkawka pojawiła się po przyjęciu nowego leku. Czasem wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu nerwu przeponowego — by zlikwidować uporczywą czkawkę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze