Sposoby na czkawkę
BEATKA • dawno temuIstnieją procesy w twoim organizmie, nad którymi ciężko zapanować, a należą do nich: czkawka, nocne chrapanie czy płacz przy krojeniu cebuli. Na przestrzeni wieków powstało wiele sposobów na pozbycie się czkawki. Niektóre mogą wydać się niedorzeczne, inne trudne do wykonania. Prawda jest taka, że nie ma uniwersalnego sposobu na czkawkę, czyli takiego, który pomógłby wszystkim. Dlatego też warto przetestować dostępne metody na czkawkę i wybrać ten, który się sprawdził.
Popularne metody na czkawkę
Czkawka jest jedną z bardziej kłopotliwych dolegliwości. Pojawia się niespodziewanie, dopada nas w restauracji, w kinie, w trakcie spotkania oficjalnego. Obecnie istnieje dość duży wybór sposobów na pozbycie się czkawki. Niemniej jednak, nie wszystkie zadziałają akurat u ciebie. Istnieją domowe i specjalistyczne sposoby na czkawkę. Według obiegowej opinii jedną z najbardziej sprawdzonych metod jest wstrzymywanie oddechu. Ten sposób, może i przynoszący ulgę, jest po prostu niezdrowy. Zatrzymywanie oddechu powoduje niedotlenienie mózgu, a to z kolei prowadzi do obumierania szarych komórek, dlatego też należy zrezygnować z tej metody, na rzecz innych.
Sposobów na czkawkę jest chyba tyle, ilu ludzi na świecie. Inne metody na to, jak pozbyć się czkawki, to:
- połknięcie łyżki cukru,
- zjedzenie łyżki miodu,
- wstrzymanie oddechu i napięcie mięśni brzucha,
- włożenie głowy między kolana (wykonywać to należy z pozycji siedzącej),
- picie wody niegazowanej ze ściśniętym nosem,
- położenie się na łóżku, by głowa znajdowała się poza jego krawędzią i swobodnie zwisała,
- picie rumianku, który działa rozluźniająco.
Na czkawkę pomocne może okazać się pobudzanie dróg oddechowych do samoistnych skurczy. Kontrolowane skurcze spowodują, że przepona przyswoi ten ruch, a czkawka przestanie nam dokuczać. Niektórzy polecają picie wody. Faktycznie, podczas picia nasze ciało się rozkurcza. Jednak metoda ta jest dość naciągana. Podobnie sytuacja wygląda, gdy kogoś przestraszymy. Przestraszenie jest bardzo popularnym sposobem, jednak niekoniecznie skutecznym.
Przyczyny czkawki
Czym jest czkawka? Są to nagłe skurcze przepony, przy jednoczesnym przytkaniu nagłośni wciąganym powietrzem (wówczas pojawia się charakterystyczny odgłos „hyk”). Czkawka trwa od kilku minut, do nawet kilku godzin. Jeśli czkawka trwa kilka dni, należy udać się do lekarza. Długotrwała czkawka może być objawem choroby.
Czasami można uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości. Dlatego też warto poznać przyczyny pojawiania się czkawki. Należą do nich: zbyt łapczywe jedzenie, obfite posiłki, spożywanie gorących napojów lub też bardzo zimnych, zdenerwowanie i stres. Według badań, osoby znerwicowane częściej zapadają na czkawkę, niż osoby opanowane. Dlatego też jeśli masz na przykład stresującą pracę, naucz się walczyć ze stresem.
Czkawka sama w sobie jest zjawiskiem naturalnym. Czasami jednak może być oznaką poważnych chorób. Czkawka może zwiastować nerwicę, schorzenia układu nerwowego, niewydolność nerek, cukrzycę, choroby układu pokarmowego, guzy mózgu, guzy w klatce piersiowej, stany zapalne wątroby.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze