Sposoby na czkawkę u niemowląt
BEATKA • dawno temuCzkawka u niemowląt to normalna sprawa, ale ta mało przyjemna dolegliwość dokucza też dorosłym. Czkawka jest dość męcząca, choć zazwyczaj nie jest groźna. Poza tym dość szybko się kończy i nie trwa długo. Niepokojące są sytuacje, gdy czkawka trwa kilka godzin, a nawet dni – wówczas należy niezwłocznie pójść z dzieckiem do lekarza. Jeśli dorosły cierpi na długotrwałą czkawkę, również powinien udać się na wizytę kontrolną. Przedłużająca się czkawka może być objawem problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc i opłucnej, urazy klatki piersiowej, choroby żołądka, problemy z wątrobą lub jelitami, kłopoty neurologiczne.
Sposoby na czkawkę
Ponieważ czkawka jest dość uciążliwą przypadłością, powstało kilka sposobów na jej pozbycie się. Nie wszystkie są skuteczne i dopasowane do poszczególnych grup wiekowych, dlatego też należy wybrać te, które pomogą, a nie zaszkodzą noworodkowi oraz te pomocne dla dzieci starszych.
Jak pozbyć się czkawki?
- Połknij łyżkę cukru – to stary i sprawdzony sposób, jednak nie zalecany w przypadku noworodków.
- Wstrzymaj oddech i napnij mięśnie brzucha – jest to ćwiczenie relaksujące przeponę. Im dłużej wstrzymujesz oddech i utrzymujesz mięśnie w stanie napięcia, tym większe prawdopodobieństwo, że czkawka przejdzie. Zrelaksowana przepona ma większe szanse na uwolnienie się od męczących skurczy.
- Usiądź na łóżku, stopy pozostaw na podłodze, a głowę włóż między ugięte kolana – poczekaj w tej pozycji do momentu, aż czkawka przejdzie zupełnie.
- Ściśnij nos i powoli pij wodę – wodę połykaj małymi łyczkami do momentu, w którym nie dasz rady więcej wypić.
- Połóż się na łóżku w ten sposób, by głowa znalazła się poza krawędzią łóżka i mogła swobodnie zwisać, ewentualnie stań na rękach – czkawka szybciej minie, gdy głowa znajdzie się poniżej linii przepony.
- Zaparz sobie rumianek (parz go co najmniej pół godziny) – napar z rumianku działa rozluźniająco na mięśnie przepony, dzięki czemu zlikwiduje jej skurcze, będące główną przyczyną czkawki.
Powyższe wskazówki dotyczące tego, jak pozbyć się czkawki, są przeznaczone dla trochę starszych dzieci i dla dorosłych. Czkawka u noworodka jest też możliwa do zlikwidowania. Małe dziecko należy otulić dodatkowym kocykiem. Z powyższych metod najskuteczniejsze są te, które sprawiają, że wzrasta stężenie dwutlenku węgla we krwi.
Kogo dopada czkawka?
Czkawka występuje u dzieci i dorosłych, co ciekawe, może pojawić się też czkawka u płodu. Nie trzeba się tym przejmować, nie jest to objaw choroby u dzieci, chyba że trwa dość długo. Noworodka i niemowlaka nie należy straszyć lub zatykać mu oddechu. W ten sposób można tylko skrzywdzić malucha i wywołać stres u dziecka. Czkawka u dzieci jest dość śmieszną rzeczą. Natomiast czkawka u płodu występuje na początku ciąży, a kobieta odczuwa to jako delikatne skurcze.
Czkawka dokucza najczęściej noworodkom i starszym niemowlętom. Prawdopodobnie wynika to z niedojrzałości układu nerwowego maluchów. Czkawka u dzieci powodowana jest też tym, że połykają powietrze podczas jedzenia. Maluchy mogą mieć czkawkę kilka razy dziennie – to zupełnie normalne zjawisko.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze