Jak wygląda cesarskie cięcie?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temu • 12 komentarzyPoród za pomocą cesarskiego cięcia może wydawać się przyszłym mamom wymarzoną formą rozwiązania ciąży. Tymczasem to poważna operacja, którą zleca się tylko w określonych przypadkach zagrożenia zdrowia dziecka lub ciężarnej. Jest ich jednak wiele, warto więc wiedzieć, jak wygląda poród przez cesarskie cięcie, by być spokojną o ten trudny, ale szczęśliwy moment.
Krok 1: Przygotowanie
Jeżeli cesarskie cięcie jest planowanym rozwiązaniem ciąży (nie wynika z nieudanej próby porodu siłami natury), powinnaś odpowiednio przygotować się do operacji. Po pierwsze, nie jeść przynajmniej 6 godzin przed cesarką. Po drugie, przybyć do szpitala kilka godzin wcześniej, aby zażyć środki na wypróżnienie i lek chroniący przed wrzodem stresowym żołądka. Położna zajmie się tobą odpowiednio – przygotuje łono do cięcia (golenie), założy cewnik, a także opaskę uciskowa na nogi, jeśli borykasz się z żylakami.
Krok 2: Znieczulenie
Znieczulenie ogólne od zawsze było zmorą świeżo upieczonych mam. Nie dość, że narkoza groziła powikłaniami, to jeszcze uniemożliwiała ujrzenie i przytulenie dziecka tuż po narodzinach. Dziś stosowana jest już coraz rzadziej. Dużo popularniejsze jest znieczulenie miejscowe (zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe), działające od pępka w dół, które pozwala na świadomy udział kobiety w porodzie.
Krok 4: Nacięcie
Gdy znieczulenie zacznie działać lekarze nacina skórę, powłoki brzuszne i ścianę macicy. Nacięcie jest poziome, ma zaledwie 15 cm i znajduje się tuż nad wzgórkiem łonowym. Aby wyjąć dziecko musi przebić się jeszcze przez pęcherz płodowy. Po pierwszych oględzinach dziecka i zastosowaniu skali Apgar wyjmowane jest łożysko. To najkrótszy etap cesarskiego cięcia, trwa zaledwie kilka minut.
Krok 5: Szycie
Następne kilkanaście minut (maksymalnie 30–40 minut) poświęcone jest zszywaniu. Szycia wymaga nie tylko macica ale i otrzewna, mięśnie, powięź i skóra wraz z tkanką znajdująca się pod nią.
Krok 6: Rekonwalescencja
Okres pobytu w szpitalu po cesarskim cięciu jest dłuższy nić w przypadku zwykłego porodu – ok. 5 dni. Znieczulenie przestaje działać po kilku (maksymalnie 12) godzinach. Pierwszy posiłek możesz zjeść dopiero po dobie od operacji. Będziesz czuła się nieco otępiała, a rana po nacięciu może być odczuwalna podczas kichania, śmiania się i chodzenia. W pierwszych godzinach po operacji będziesz jednak otrzymywać środki przeciwbólowe, które uśmierzą ból.
Ten artykuł ma 12 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze