Co dzieje się z ciałem kobiety po cesarskim cięciu?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuKażda ciężarna kobieta powinna być przygotowana na cesarskie cięcie. Chociaż w wielu przypadkach ze względów zdrowotnych, takich jak łożysko przodujące, zabieg zaplanowany jest z wyprzedzeniem, wiele mam dowiaduje się o konieczności jego przeprowadzenia tuż przed samym porodem lub w jego trakcie. Tymczasem wskutek operacji świeżo upieczona mama doświadczać może przeróżnych (często niespodziewanych) dolegliwości. Czego spodziewać się w czasie i po cesarskim cięciu?
Cesarskie cięcie a ból
Jednym z najkorzystniejszych aspektów porodu przez cesarskie cięcie jest znieczulenie od pasa w dół – w ten sposób nie doświadczysz bólu porodowego. Jednak możliwe jest nieprzyjemne uczucie szarpania czy ciągnięcia w momencie, gdy dziecko wyciągane jest z brzucha, w szczególności jeżeli maluch usadowił się w pobliżu klatki piersiowej.
Po porodzie najprawdopodobniej będziesz musiała przyjmować środki zmiękczające stolec, a wszystko za sprawą obolałego i delikatnego brzucha. Aby pobudzić pracę jelit, warto pić dużo wody i zacząć chodzić tak szybko, jak tylko możliwe.
Ból po porodzieprzyniosą ci tak naturalne reakcje, jak kaszlenie, kichanie czy śmiech. Aby złagodzić dolegliwość, podczas śmiechu czy kaszlu przy miejscu nacięcia warto przytrzymać poduszkę. Można także wyposażyć się w bandaż uciskowy na brzuch – w ten sposób zapobiegniesz bólowi spowodowanemu skurczami mięśni. Dolegliwość najsilniej doskwiera mamom w pierwszym tygodniu po porodzie, jednak z czasem ulega złagodzeniu.
Efekty uboczne cesarskiego cięcia
Jeżeli zostałaś poddana znieczuleniu podpajęczynówkowemu, po porodzie możliwe jest wystąpienie drżenia. Podczas gdy problem może dotyczyć całego ciała, niektóre kobiety doświadczają jedynie drżenia nóg. Na szczęście dolegliwość ustępuje stosunkowo szybko.
Chociaż w czasie porodu przez cesarskie cięcie dziecko nie wydostaje się na świat drogami rodnymi, możliwe jest wystąpienie krwawienia. Na szczęście nie jest ono tak intensywne, jak w przypadku porodu naturalnego. W końcu ściana macicy musi zregenerować się po odłączeniu łożyska. Do sytuacji przyczynia się także spadek poziomu hormonów, wpływający na pracę naczyń krwionośnych.
Wiele mam nie zdaje sobie także sprawy z tego, jak widoczna po porodzie będzie blizna na brzuchu. Z czasem blaknie ona i staje się bardziej płaska. Jeżeli pragniesz zastosować specjalną maść na blizny, odczekaj 6 tygodni – środek nałożony wcześniej może doprowadzić do infekcji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze