Odeszły ci wody? Nie panikuj!
JOANNA HIRSZLER • dawno temuTermin rozwiązania twojej ciąży zbliża się szybkimi krokami, a ty masz przed oczami sceny z filmów przedstawiające kobiety ciężarne, którym odchodzą wody w trakcie zakupów w markecie? Spokojnie, taki scenariusz rzadko kiedy dotyka kobiety w rzeczywistości. Prawda jest taka, że okoliczności odejścia wód są zazwyczaj zupełnie inne i stan ten nie zawsze oznacza to, że zaraz twoje dziecko przyjdzie na świat.
Wody mogą odejść podczas porodu
Większość kobiet ciężarnych doświadcza odejścia wód płodowych dopiero w trakcie porodu. Co więcej, błony płodowe często nie pękają samoczynnie i potrzebna jest do tego ingerencja położnej.
Czy kolor wód płodowych powinien budzić niepokój?
Zazwyczaj płyn owodniowy jest bezbarwny i przypomina wyglądem zwykłą wodę. Niekiedy jednak jego zabarwienie może być zielonkawe lub brązowe, co świadczy o tym, że dziecko oddało smółkę. Wówczas konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem położnikiem, gdyż może to zagrażać zdrowiu dziecka.
Czy odejście wód płodowych oznacza zbliżający się poród?
Zazwyczaj wody płodowe odchodzą, gdy mija termin porodu. Niekiedy jednak błony płodowe pękają wcześniej z powodu infekcji lub nieprawidłowej budowy worka owodniowego. Przy niewielkim pęknięciu worek samoczynnie może się zagoić. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak sztuczne wywołanie porodu, gdyż znacząca utrata wód płodowych może zagrażać zdrowiu dziecka. Najczęściej kobiety rodzą dzieci po upływie 48 godzin od momentu odejścia wód płodowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze