Dzieciaki przed telewizorem
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuProblemy zdrowotne dzieci, które dziś znaczną część czasu spędzają przed telewizorem lub komputerem mogą się ujawnić dopiero w okresie dojrzewania. Za to na takie efekty oglądania telewizji jak nadwaga lub bezsenność nie musimy czekać aż tak długo.
Zaskakujących danych dostarczyły badania Arica Sigmana, psychologa z uniwersytetu we Florencji. Badacz wykazał, że dzieci, które we wczesnym okresie życia zbyt często oglądały telewizję i grały w gry komputerowe, miały obniżony poziom melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen. A to dla młodego, intensywnie rozwijającego się organizmu niepokojąca informacja.
Uważa się, że dziecko do 18 miesiąca życia nie powinno w ogóle oglądać telewizji, a kilkuletnie dziecko nie więcej niż 2 razy dziennie po pół godziny. Powołując się jednak na dane TNS OBOP w 2008 r., Polacy w przedziale wiekowym 4–15 lat oglądali telewizję średnio przez 2 godziny dziennie. A to zaledwie o godzinę mniej niż statystyczny dorosły widz. Oglądanie telewizji sprzyja też mniejszej aktywności dziecka, co w konsekwencji prowadzi do otyłości i preferowania biernego spędzania czasu. Absorbujący uwagę ekran, w którym szybko zmieniają się kolorowe obrazy przyzwyczaja dziecko do odbioru wielu różnych bodźców naraz. To z kolei powoduje brak umiejętności skupienia uwagi i koncentracji, niezbędnych do nauki w szkole.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze