Żelazo dla dzieci
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuCzy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego większość produktów zbożowych i mieszanek dla niemowląt wzbogaca się o żelazo? Jest to składnik odżywczy niezbędny do produkcji hemoglobiny, składnika czerwonych krwinek, odpowiedzialnej za transportowanie tlenu do wszystkich komórek ciała. W sytuacji, gdy nie dostarczymy organizmowi wystarczającej ilości żelaza, nie będzie on w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości erytrocytów, a tkanki i narządy ciała nie uzyskają właściwej ilości tlenu. Dlatego też niezwykle istotne jest ustalenie dzieciom diety bogatej w składniki odżywcze, minerały i mikroelementy, takie jak żelazo.
Zapotrzebowanie dziecka na żelazo
Zapotrzebowanie dziecka na żelazo jest zależne od jego wieku i stopnia rozwoju. Generalnie, dzieci karmione piersią uzyskują wystarczającą jego ilość wraz z mlekiem matki aż do 4–6 miesiąca życia, kiedy to możliwe jest już wprowadzenie do diety malucha zbóż wzbogaconych w żelazo. Jednak mimo wszystko zalecane jest przyjmowanie przez matkę witamin prenatalnych. Dzieci żywiące się mieszankami dla niemowląt powinny korzystać z preparatów wzbogaconych o ten cenny mikroelement. Maluchy między 7 a 12 miesiącem życia potrzebują 11 miligramów żelaza na dzień, dlatego też oprócz mieszanek wzbogaconych o żelazo, należy im podawać wzbogacone zboża.
Co więcej, dzieci do 3 roku życia potrzebują 7 miligramów żelaza dziennie, a po ukończeniu 4 lat – 10 miligramów. Starsze pociechy – w wieku od 9 do 14 lat – powinny spożywać codziennie 8 miligramów żelaza. Chłopcy w wieku dorastania potrzebują 11 miligramów, a dziewczynki – 15 miligramów żelaza (różnica między płciami wynika ze szczególnego zapotrzebowania na ten mikroelement dziewcząt rozpoczynających miesiączkowanie). Młodzi sportowcy, którzy regularnie
uprawiają sport, tracą więcej żelaza, dlatego ich zapotrzebowanie jest wyższe.
Żelazo w diecie dziecka
Chociaż żelazo pochodzące z produktów mięsnych jest dużo łatwiej przyswajalne przez organizm niż to z produktów roślinnych, każdy z wymienionych poniżej, bogatych w żelazo pokarmów sprawi, że dieta dziecka będzie bardziej wartościowa:
- czerwone mięso,
- ciemny drób,
- tuńczyk,
- łosoś,
- jajka,
- tofu,
- ziarna wzbogacone,
- suszona fasola i groch,
- suszone owoce,
- zielone warzywa liściaste,
- płatki śniadaniowe wzbogacone w żelazo.
Jeżeli uważasz, że pomimo włączenia do diety dziecka powyższych składników i tak nie uzyskuje ono wystarczająco dużo żelaza, zapoznaj się z innymi skutecznymi sposobami na dostarczenie maluchowi tej cennej substancji:
- ogranicz spożycie mleka do ok. 470–710 ml dziennie,
- podawaj zboża wzbogacone w żelazo do ok. 18–24 miesiąca życia dziecka,
- serwuj produkty bogate zarówno w żelazo, jak też w witaminę C ułatwiającą przyswajanie mikroelementu, np. pomidory, brokuły, pomarańcze i truskawki,
- unikaj przyrządzania kawy i herbaty do posiłków, ponieważ oba napoje zawierają garbniki redukujące przyswajalność żelaza,
- zaopatrz się w przekąski wzbogacone o żelazo i serwuj maluchowi każdego dnia.
W przypadku, gdy całą rodziną stosujecie dietę wegetariańską dopilnuj, aby dziecko uzyskało wystarczającą ilość żelaza ze zjadanych pokarmów. Jako że żelazo pochodzące z mięsa przyswaja się łatwiej niż to pochodzące z produktów roślinnych, konieczne może okazać się włączenie do jadłospisu pokarmów dodatkowo wzbogaconych o ten składnik.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze