Sucha skóra u niemowląt
PATRYCJA • dawno temuCałą powierzchnię skóry dziecka pokrywa warstwa hydrolipidowa, która składa się przede wszystkim z potu, łoju i wody. Jej głównym zadaniem jest ochrona skóry przed bakteriami oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto zapobiega jej wysychaniu i sprawia, że skóra jest elastyczna i gładka w dotyku. Gdy lipidów zabraknie, naskórek wysycha i zaczyna się łuszczyć. Co robić, aby zapewnić skórze maluszka właściwą ochronę?
Przyczyny suchej skóry u niemowląt
Problem suchej i wrażliwej skóry u niemowląt pojawia się zwykle na skutek niekorzystnych warunków klimatycznych. Zbyt mała wilgotność powietrza w domu to zabójstwo dla skóry maluszka. A wilgotność powietrza maleje na skutek ogrzewania mieszkań zimą, rzadkiego wietrzenia oraz stosowania klimatyzacji latem.
Dużą rolę we wzmacnianiu warstwy lipidowej skóry odgrywa pielęgnacja niemowlęcia. Stosowanie nieodpowiednich dla skóry dziecka kosmetyków oraz zaniedbywanie nawilżania skóry po każdej kąpieli sprzyja jej wysychaniu.
W profilaktyce suchej skóry niezwykle istotna jest dieta dziecka. Gdy maluszek karmiony jest wyłącznie piersią, istnieje mała szansa, że ze skórą będzie działo się coś niedobrego. Gdy malec zostanie przestawiony na sztuczny pokarm, należy pilnować, aby spożywał odpowiednią ilość płynów. Zbyt mała porcja wody, soczku czy herbatki w ciągu dnia może odbić się niekorzystnie na stanie zdrowia skóry. Z drugiej strony nie należy przesadzać z przepajaniem dziecka, gdyż częste wypełnianie żołądka soczkami zmniejsza apetyt.
Niekiedy zdarza się, że pomimo właściwej pielęgnacji dochodzi do wysuszenia skóry u dziecka. Przyczyny zmian skórnych mogą leżeć gdzie indziej, np. w skłonności skóry do zmian atopowych czy też w oddziaływaniu hormonów. Na wystąpienie suchej i wrażliwej skóry u niemowląt może mieć wpływ przenoszenie ciąży oraz niedojrzałość skóry w pierwszych tygodniach życia i słaba aktywność gruczołów łojowych.
Pielęgnacja suchej skóry u niemowląt
Po czym poznać, że skóra twojego dziecka jest sucha i wrażliwa? Gdy jej dotkniesz, wyczujesz nierówności i szorstkość. Skóra bywa zaczerwieniona, łuszczy się i pęka. Często pojawiają się na niej wypryski, odparzenia i podrażnienia. Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego maluszka, skonsultuj się z pediatrą lub pielęgniarką środowiskową co do właściwej pielęgnacji skóry.
Zadbaj o to, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, była odpowiednia. W okresie grzewczym powieś na grzejniku mokre ręczniki lub zainwestuj w nawilżacz powietrza. Odpowiednie nawilżenie powietrza przyniesie ulgę nie tylko skórze, ale także śluzówce nosa i oczom.
Przynajmniej raz dziennie, i koniecznie po kąpieli, nawilżaj całe ciało niemowlaka oliwką, mleczkiem lub kremem do codziennej pielęgnacji. Zwróć uwagę na skład kosmetyków. Powinny uzupełniać niedobór lipidów w naskórku. Naturalne lipidy otrzymywane są m.in. z olejku z wiesiołka. Oczyszczając skórę maluszka stosuj chusteczki nawilżające, a do kąpieli delikatne i hipoalergiczne produkty dla odpowiedniej grupy wiekowej.
Pilnuj, aby dziecko spożywało odpowiednią ilość płynów oraz odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Ich niedobór grozi chorobami skóry i nie tylko.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze