Jak dbać o skórę niemowląt?

9. Zdrowa skóra dzieckaZmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że coś jest nie tak. Skóra dziecka przyzwyczaja się do życia w nowym środowisku i większość niedoskonałości z czasem znika. Na przykład, niektóre wcześniaki mają meszek na twarzy i plecach, a urodzone po terminie mają suchą, łuszczącą się skórę. Po kilku tygodniach skóra wraca do normalności.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

9. Zdrowa skóra dziecka
Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że coś jest nie tak. Skóra dziecka przyzwyczaja się do życia w nowym środowisku i większość niedoskonałości z czasem znika. Na przykład, niektóre wcześniaki mają meszek na twarzy i plecach, a urodzone po terminie mają suchą, łuszczącą się skórę. Po kilku tygodniach skóra wraca do normalności.

8. Skóra dziecka jest wrażliwaW pierwszym miesiącu życia niepotrzebne są balsamy czy kremy, lecz kiedy zaczniesz już używać produktów do skóry, niech będą to te przeznaczone dla dzieci. Produkty dla dorosłych zawierają często barwniki, substancje zapachowe lub oczyszczające, które dla skóry dziecka będą zbyt drażniące. Unikaj też używania pudrów, np. talk może powodować problemy z płucami.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Skóra dziecka jest wrażliwa
W pierwszym miesiącu życia niepotrzebne są balsamy czy kremy, lecz kiedy zaczniesz już używać produktów do skóry, niech będą to te przeznaczone dla dzieci. Produkty dla dorosłych zawierają często barwniki, substancje zapachowe lub oczyszczające, które dla skóry dziecka będą zbyt drażniące. Unikaj też używania pudrów, np. talk może powodować problemy z płucami.

7. ZnamionaNiedojrzałe naczynia krwionośne mogą powodować czerwone plamki, tzw. ugryzienie bociana, które występuje na twarzy lub na karku. Płacz dziecka powoduje, że są jaskrawsze, ale zazwyczaj w ciągu roku znikają. W wyniku porodu, dziecko może mieć małe zadrapania lub plamki krwi, które goją się po kilku tygodniach. Inne znamiona mogą pozostać do końca życia. Jeśli martwi cię znamię u dziecka, porozmawiaj z pediatrą.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

7. Znamiona
Niedojrzałe naczynia krwionośne mogą powodować czerwone plamki, tzw. ugryzienie bociana, które występuje na twarzy lub na karku. Płacz dziecka powoduje, że są jaskrawsze, ale zazwyczaj w ciągu roku znikają. W wyniku porodu, dziecko może mieć małe zadrapania lub plamki krwi, które goją się po kilku tygodniach. Inne znamiona mogą pozostać do końca życia. Jeśli martwi cię znamię u dziecka, porozmawiaj z pediatrą.

6. Jak pielęgnować kikut pępowiny?Dopóki nie odpadnie, unikaj zamaczania go. Jeśli się pobrudzi, czyść go mokrą chusteczką dla dzieci. Zamiast pełnych kąpieli używaj gąbki do mycia dziecka. Postaw miednicę z ciepłą wodą i czystą ściereczką obok, tak aby cały czas trzymać dziecko jedną ręką. Połóż dziecko na ręczniku na stabilnej powierzchni. Aby dziecku było ciepło, owiń je ręcznikiem i wystawiaj tylko tę część, którą właśnie myjesz. Kiedy kikut odpadnie, może pojawić się lekkie krwawienie. Nie przejmuj się tym, utrzymuj miejsce w czystości za pomocą mydła i wody. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz ropę lub zaczerwienienie wokół pępka.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

6. Jak pielęgnować kikut pępowiny?
Dopóki nie odpadnie, unikaj zamaczania go. Jeśli się pobrudzi, czyść go mokrą chusteczką dla dzieci. Zamiast pełnych kąpieli używaj gąbki do mycia dziecka. Postaw miednicę z ciepłą wodą i czystą ściereczką obok, tak aby cały czas trzymać dziecko jedną ręką. Połóż dziecko na ręczniku na stabilnej powierzchni. Aby dziecku było ciepło, owiń je ręcznikiem i wystawiaj tylko tę część, którą właśnie myjesz. Kiedy kikut odpadnie, może pojawić się lekkie krwawienie. Nie przejmuj się tym, utrzymuj miejsce w czystości za pomocą mydła i wody. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz ropę lub zaczerwienienie wokół pępka.

5. Czy można pominąć kąpiel?Niemowlaki nie potrzebują codziennych kąpieli. Podczas pierwszych kilku tygodni mycie dziecka gąbką podczas zmian pieluch powinno wystarczyć. Pełna kąpiel jest potrzebna, kiedy dziecko ma około miesiąca. Jeśli dziecko ma mniej niż rok, może być kąpane co 2-3 dni. Zbyt częste kąpiele mogą wysuszać skórę. Pomiędzy kąpielami utrzymuj dziecko w czystości, wycierając mu ręce czy twarz wilgotną, ciepłą szmatką.
Zdjęcie autorstwa Dean Wissing / CC BY

5. Czy można pominąć kąpiel?
Niemowlaki nie potrzebują codziennych kąpieli. Podczas pierwszych kilku tygodni mycie dziecka gąbką podczas zmian pieluch powinno wystarczyć. Pełna kąpiel jest potrzebna, kiedy dziecko ma około miesiąca. Jeśli dziecko ma mniej niż rok, może być kąpane co 2-3 dni. Zbyt częste kąpiele mogą wysuszać skórę. Pomiędzy kąpielami utrzymuj dziecko w czystości, wycierając mu ręce czy twarz wilgotną, ciepłą szmatką.

4. Włosy dzieckaJeśli dziecko jest gotowe na pełne kąpiele, mycie włosów konieczne jest tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Używaj szamponu dla dzieci. Aby uniknąć dostania się szamponu do oczu, połóż rękę na czole, tworząc daszek, tak żeby uchronić twarz dziecka przy spłukiwaniu szamponu. Możesz też przechylić dziecko tak, aby woda spływała po plecach.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

4. Włosy dziecka
Jeśli dziecko jest gotowe na pełne kąpiele, mycie włosów konieczne jest tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Używaj szamponu dla dzieci. Aby uniknąć dostania się szamponu do oczu, połóż rękę na czole, tworząc daszek, tak żeby uchronić twarz dziecka przy spłukiwaniu szamponu. Możesz też przechylić dziecko tak, aby woda spływała po plecach.

3. Wysypka pieluszkowaMokre i brudne pieluchy mogą podrażniać skórę, wywołując wysypkę pieluszkową. Czerwona, nierówna skóra zazwyczaj znika po tygodniu. Aby zapobiec wysypce pieluszkowej, sprawdzaj dziecku pieluchę i często ją zmieniaj. Kiedy zmieniasz brudną pieluchę, wytrzyj dziecko delikatnie do czysta i do sucha. Dziewczynki należy wycierać od przodu do tyłu, aby uniknąć infekcji. Jeśli dziecko ma wysypkę pieluszkową, krem ochronny może pomóc. Poza tym pozwól dziecku przez jakiś czas pobyć bez pieluchy, żeby skóra się przewietrzyła.
Zdjęcie autorstwa Sellers Patton / CC BY

3. Wysypka pieluszkowa
Mokre i brudne pieluchy mogą podrażniać skórę, wywołując wysypkę pieluszkową. Czerwona, nierówna skóra zazwyczaj znika po tygodniu. Aby zapobiec wysypce pieluszkowej, sprawdzaj dziecku pieluchę i często ją zmieniaj. Kiedy zmieniasz brudną pieluchę, wytrzyj dziecko delikatnie do czysta i do sucha. Dziewczynki należy wycierać od przodu do tyłu, aby uniknąć infekcji. Jeśli dziecko ma wysypkę pieluszkową, krem ochronny może pomóc. Poza tym pozwól dziecku przez jakiś czas pobyć bez pieluchy, żeby skóra się przewietrzyła.

2. Porady dotyczące praniaDziecko bez wysypki to szczęśliwe dziecko, więc używaj łagodnych detergentów do prania wszystkiego, co ma kontakt ze skórą dziecka, od pościeli po ręczniki oraz twoje własne ubrania. W ten sposób ograniczysz prawdopodobieństwo podrażnionej lub swędzącej skóry u dziecka.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

2. Porady dotyczące prania
Dziecko bez wysypki to szczęśliwe dziecko, więc używaj łagodnych detergentów do prania wszystkiego, co ma kontakt ze skórą dziecka, od pościeli po ręczniki oraz twoje własne ubrania. W ten sposób ograniczysz prawdopodobieństwo podrażnionej lub swędzącej skóry u dziecka.

1. Kiedy zawiadomić lekarza?Dzieci dostają wysypki – to normalne. Jednak wezwij lekarza w przypadku, kiedy wysypce towarzyszy swędzenie, pęcherze, skóra ropieje lub jest pokryta strupkami, jest zaczerwieniona lub występują na niej purpurowe krostki albo kiedy dziecko ma gorączkę. Egzema jest najczęstszą przyczyną wysypek u dzieci, ale czasami zdarzają się zaraźliwe choroby skóry, m.in.: ospa wietrzna, odra, wirusy ust, rąk i stóp, wirus opryszczki pospolitej, świerzb i pęcherzyca.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

1. Kiedy zawiadomić lekarza?
Dzieci dostają wysypki – to normalne. Jednak wezwij lekarza w przypadku, kiedy wysypce towarzyszy swędzenie, pęcherze, skóra ropieje lub jest pokryta strupkami, jest zaczerwieniona lub występują na niej purpurowe krostki albo kiedy dziecko ma gorączkę. Egzema jest najczęstszą przyczyną wysypek u dzieci, ale czasami zdarzają się zaraźliwe choroby skóry, m.in.: ospa wietrzna, odra, wirusy ust, rąk i stóp, wirus opryszczki pospolitej, świerzb i pęcherzyca.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

WTC 10 lat po zamachu Oparzenie słoneczne u dziecka - co robić? Rozstępy: czy da się ich uniknąć...? Clipping, czyli oszczędność w języku angielskim Portmanteau words – „słowa-cyborgi” Jak stworzyć pokój dziecięcy do nauki i zabawy? Kupujemy nakrycie głowy dla maluszka Poznaj 10 akcesoriów dziecięcych, które wybawią cię w kryzysowych sytuacjach podczas podróży! Co lepiej mieć w aucie? Objawy zakochania Gigant Śmieciarka – razem sprzątamy, Ziemi pomagamy Czy potrafisz tak rozbawić swoje dziecko? Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji