Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

11. Uspokajanie dzieckaCzasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy dziecko płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się kompletnie bezradny i najchętniej sam zaniósłby się płaczem. Nie należy jednak wpadać w panikę. Istnieje kilka sposobów, które na pewno pomogą uspokoić twoje dziecko.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

11. Uspokajanie dziecka
Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy dziecko płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się kompletnie bezradny i najchętniej sam zaniósłby się płaczem. Nie należy jednak wpadać w panikę. Istnieje kilka sposobów, które na pewno pomogą uspokoić twoje dziecko.

10. Owinięcie dziecka w kocykOwinięcie dziecka w kocyk daje mu poczucie bezpieczeństwa. Czuje się ono komfortowo, gdyż kojarzy mu się to z pobytem w łonie matki . Gdy owiniesz dziecko w kocyk, szybciej się uspokoi i zaśnie. Są jednak dzieci, na które metoda ta nie działa, gdyż krępuje ich ruchy. Spróbuj więc owinąć dziecko w taki sposób, by rączki pozostawały swobodne, tak aby bez problemu mogło nimi poruszać.
Zdjęcie autorstwa Greg Grossmeier / CC BY

10. Owinięcie dziecka w kocyk
Owinięcie dziecka w kocyk daje mu poczucie bezpieczeństwa. Czuje się ono komfortowo, gdyż kojarzy mu się to z pobytem w łonie matki . Gdy owiniesz dziecko w kocyk, szybciej się uspokoi i zaśnie. Są jednak dzieci, na które metoda ta nie działa, gdyż krępuje ich ruchy. Spróbuj więc owinąć dziecko w taki sposób, by rączki pozostawały swobodne, tak aby bez problemu mogło nimi poruszać.

9. Pozwól ssaćCzęsto dzieci uspokajają się poprzez ssanie. Kiedy dziecko płacze, spróbuj podać mu kciuk lub palec, tak by mogło go possać. Dziecko może się wtedy uspokoić, a nawet zasnąć. Taką samą rolę mogą pełnić smoczki. Jednak aby podać smoczek, dziecko powinno być odstawione od piersi matki.
Zdjęcie autorstwa futurestreet / CC BY

9. Pozwól ssać
Często dzieci uspokajają się poprzez ssanie. Kiedy dziecko płacze, spróbuj podać mu kciuk lub palec, tak by mogło go possać. Dziecko może się wtedy uspokoić, a nawet zasnąć. Taką samą rolę mogą pełnić smoczki. Jednak aby podać smoczek, dziecko powinno być odstawione od piersi matki.

8. Noś dzieckoNoszenie dziecka i spacerowanie z nim jest wspaniałym sposobem na jego uspokojenie. Dziecko będzie czuło twoją bliskość, a także rytmiczny ruch twoich kroków. W sklepach można nabyć specjalne nosidełka albo chusty przeznaczone do noszenia dzieci. Dzięki temu możesz nosić dziecko nie tylko w domu, ale także na spacerze.
Zdjęcie autorstwa jenny downing / CC BY

8. Noś dziecko
Noszenie dziecka i spacerowanie z nim jest wspaniałym sposobem na jego uspokojenie. Dziecko będzie czuło twoją bliskość, a także rytmiczny ruch twoich kroków. W sklepach można nabyć specjalne nosidełka albo chusty przeznaczone do noszenia dzieci. Dzięki temu możesz nosić dziecko nie tylko w domu, ale także na spacerze.

7. KołyszJednym z najlepszych sposobów na uspokojenie dziecka jest kołysanie. Najlepszy do tego będzie stary, babciny, bujany fotel. Delikatne ruchy w przód i w tył pozwolą na zrelaksowanie zarówno dziecka, jak i rodzica. Zamiast bujanego fotela, można zakupić specjalną kołyskę.
Zdjęcie autorstwa tempophage / CC BY

7. Kołysz
Jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie dziecka jest kołysanie. Najlepszy do tego będzie stary, babciny, bujany fotel. Delikatne ruchy w przód i w tył pozwolą na zrelaksowanie zarówno dziecka, jak i rodzica. Zamiast bujanego fotela, można zakupić specjalną kołyskę.

6. Zaśpiewaj piosenkęŚpiewanie dziecku piosenek lub kołysanek jest wspaniałym sposobem na jego uspokojenie. Nie ma znaczenia, czy potrafisz śpiewać, czy też nie. Najważniejsze, że dziecko będzie słyszeć twój głos. Możesz również spróbować włączyć płytę z muzyką klasyczną. Wielu rodziców potwierdza relaksujący wpływ tego rodzaju muzyki na swoje dzieci.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

6. Zaśpiewaj piosenkę
Śpiewanie dziecku piosenek lub kołysanek jest wspaniałym sposobem na jego uspokojenie. Nie ma znaczenia, czy potrafisz śpiewać, czy też nie. Najważniejsze, że dziecko będzie słyszeć twój głos. Możesz również spróbować włączyć płytę z muzyką klasyczną. Wielu rodziców potwierdza relaksujący wpływ tego rodzaju muzyki na swoje dzieci.

5. KąpielWypróbuj kąpiel. Do wanienki z ciepłą wodą dodaj niewielką ilość lawendy lub rumianku, które wykazują działanie uspokajające.
Zdjęcie autorstwa Dean Johnson / CC BY

5. Kąpiel
Wypróbuj kąpiel. Do wanienki z ciepłą wodą dodaj niewielką ilość lawendy lub rumianku, które wykazują działanie uspokajające.

4. Wypróbuj masażDelikatne masowanie dziecka może być wspaniałym sposobem na zrelaksowanie zarówno jego, jak i rodzica. Możesz wypróbować specjalne olejki do masażu dla dzieci, które zazwyczaj mają bardzo łagodny i uspokajający zapach. Masuj delikatnie brzuszek, rączki i nóżki dziecka.
Zdjęcie autorstwa o5com / CC BY

4. Wypróbuj masaż
Delikatne masowanie dziecka może być wspaniałym sposobem na zrelaksowanie zarówno jego, jak i rodzica. Możesz wypróbować specjalne olejki do masażu dla dzieci, które zazwyczaj mają bardzo łagodny i uspokajający zapach. Masuj delikatnie brzuszek, rączki i nóżki dziecka.

3. Spacery na dworzeWyjście z rozdrażnionym dzieckiem na świeże powietrze może spowodować, że malec się uspokoi. Bodźce zewnętrzne, zmiana światła, powietrza, temperatury i widoków sprawią, że dziecko odwróci uwagę od płaczu i zainteresuje się tym, co je otacza.
Zdjęcie autorstwa Chris / CC BY

3. Spacery na dworze
Wyjście z rozdrażnionym dzieckiem na świeże powietrze może spowodować, że malec się uspokoi. Bodźce zewnętrzne, zmiana światła, powietrza, temperatury i widoków sprawią, że dziecko odwróci uwagę od płaczu i zainteresuje się tym, co je otacza.

2. RozbawiajNuda może spowodować, że dziecko będzie marudne i płaczące. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu rozrywkę. Rób śmieszne miny, śpiewaj piosenki, wydawaj śmieszne dźwięki czy też puszczaj bańki mydlane. Sposobów jest wiele. Możesz też usiąść na podłodze i odegrać mały teatrzyk. Niektóre dzieci uspokajają się, gdy czytasz im bajkę, inne lubią, gdy tańczysz i wygłupiasz się.
Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY

2. Rozbawiaj
Nuda może spowodować, że dziecko będzie marudne i płaczące. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu rozrywkę. Rób śmieszne miny, śpiewaj piosenki, wydawaj śmieszne dźwięki czy też puszczaj bańki mydlane. Sposobów jest wiele. Możesz też usiąść na podłodze i odegrać mały teatrzyk. Niektóre dzieci uspokajają się, gdy czytasz im bajkę, inne lubią, gdy tańczysz i wygłupiasz się.

1. Zapewnij spokójDziecko może być niespokojne z powodu wielu bodźców, które go otaczają. Jeśli jest to przyczyną jego rozdrażnienia, spróbuj zadbać o spokój, szczególnie w miejscu, gdzie przebywa najczęściej: wyłącz muzykę, przygaś światło, zmień dźwięk telefonu na wibrację, a także ogranicz ilość osób, które przebywają wokół dziecka.
Zdjęcie autorstwa Tom & Katrien / CC BY

1. Zapewnij spokój
Dziecko może być niespokojne z powodu wielu bodźców, które go otaczają. Jeśli jest to przyczyną jego rozdrażnienia, spróbuj zadbać o spokój, szczególnie w miejscu, gdzie przebywa najczęściej: wyłącz muzykę, przygaś światło, zmień dźwięk telefonu na wibrację, a także ogranicz ilość osób, które przebywają wokół dziecka.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Jak odżywiać się w ciąży? Dziecko w kuchni – jak zadbać o jego bezpieczeństwo? History of Earl Grey tea 5 idioms with: coffee Palenie w ciąży Nie biję, reaguję, nie krzyczę i mam czas Jak pomóc dziecku przetrwać rozwód? Powtórka przed maturą – wszystko o inwersji (1) Przyczyny krwawienia w ciąży Oswoić autyzm Kiwi dla dzieci Jak najlepiej chronić skórę dziecka zimą?

Popularne w tym tygodniu:

Kubki ze zdjęciem - prezent dla każdego i na każdą okazję!MATERIAŁ PROMOCYJNY Rozszerzenie zakresu ochrony w ubezpieczeniu na życie - co warto wiedzieć?MATERIAŁ PROMOCYJNY Ferie zimowe we Włoszech – idealne miejsca dla rodzin z dziećmiMATERIAŁ PROMOCYJNY Meble tarasowe dla rodzin – komfort i bezpieczeństwoMATERIAŁ PROMOCYJNY