Pamięć dziecka
BEATKA • dawno temuDzieci rodzą się z doskonałą pamięcią. Jeżeli rodzic mądrze wspomoże rozwój dzieci, poszczególne cechy malucha będą miały szansę się udoskonalić. I choć maluch nie stanie się genialnym dzieckiem, to z pewnością będzie miał większą łatwość uczenia się, kojarzenia, zdobędzie więcej sukcesów (choćby w szkole). Dobra pamięć jest dużym atutem w całym życiu, a tym bardziej w okresie intensywnego rozwoju intelektualnego dziecka.
Pamięć dziecka w pierwszym roku życia
Jak daleko sięga pamięć niemowlaka? Pamięć u dziecka zaczyna się rozwijać już w okresie prenatalnym. O w pełni wykształconej pamięci można mówić, gdy dziecko osiąga 15 lat. Dziecko znajdujące się jeszcze w brzuszku u mamy słyszy jej głos i uczy się go rozpoznawać. Przydaje się to bardzo po porodzie. Przyjście na świat jest szokiem dla malucha, a głos mamy sprawia, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa dziecka. O czym jeszcze pamięta noworodek? W pierwszym miesiącu życia świat widziany oczyma dziecka jest jeszcze niewyraźny. Maluch powoli rozpoznaje zapach i twarz mamy. Jednak dopiero w drugim miesiącu do dziecka dociera, kim jest mama. Około czwartego miesiąca maluch zaczyna zapamiętywać to, jakie dźwięki wydają konkretne przedmioty, np. gdy dziecko weźmie grzechotkę, wie, że po jej potrząśnięciu słyszalny będzie charakterystyczny dźwięk. W tym czasie dziecko zapamięta też twarze innych bliskich osób – taty, rodzeństwa, dziadków.
Rozwój 5-miesięcznego dziecka jest już na wyższym poziomie. Dziecko zaczyna postrzegać, że pewne rzeczy mają stały porządek i co pewien czas się powtarzają. Żeby maluch jak najszybciej zapamiętał mamę, kobieta powinna karmić piersią na żądanie. Poza tym pamięć dziecka można aktywizować poprzez śpiewanie mu, mówienie do niego. Należy przestrzegać pewnego rytmu dnia – pora na posiłek, na spacer, na kąpiel, na drzemkę.
Dziecko w drugim półroczu życia jest już bardziej spostrzegawcze i więcej rzeczy zapamiętuje. Na ćwiczenie pamięci polecana jest zabawa w „a kuku”, można też chować zabawki dziecka pod kocyk. Dziecko ma już swoje ulubione zabawki, dlatego też zabieraj je na spacer lub dłuższą podróż. Pełzanie, a później raczkowanie dzieci również doskonale aktywizują obie półkule mózgowe. Podnosi to sprawność intelektualną malucha. W tym okresie dziecko naśladuje twoje miny, gesty, przejmuje też twoje nastawienie do świata. Postaraj się więc, żeby przy dziecku jak najwięcej się uśmiechać. Przytulaj dziecko, kiedy tylko możesz oraz mów do niego spokojnym głosem. Nie krzycz na dziecko.
Pamięć dziecka rocznego
O ile maluch starał się naśladować dorosłych w jedenastym miesiącu życia, o tyle po skończeniu roczku dziecko jest jak lustro. Zapamiętuje gesty dorosłych podczas codziennych czynności: czesania włosów, rozmowy przez telefon, jedzenia. Dziecko pamięta też, że lubi wychodzić na spacery, lubi plac zabaw i inne rozrywki, o które zaczyna się dopominać.
Dodatkowo dziecko zaczyna mówić. Bardzo ważne jest, żeby w trakcie czytania bajki dla dzieci wyraźnie nazywać przedmioty. Powoli maluch zacznie powtarzać słowa i w ten sposób będzie je zapamiętywał. Nauka mówienia zaczyna się od prostych dźwięków. Pamiętaj, żeby mówić do dziecka w sposób normalny, bez dziecinnego spieszczania i zdrabniania.
Kiedy dziecko ma już ponad roczek, warto zainwestować w układanki, książeczki dla dzieci, piosenki. Dziecko w ten sposób doskonali swoje zdolności manualne i intelektualne. Niektóre dzieci potrafią już w tym wieku odtworzyć z pamięci pewne sytuacje – że na spacerze spotkało pieska, w telewizji widziało misia itd.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze