Rehabilitacja po porodzie
KAROLINA • dawno temuNarodziny dziecka są określane przez wiele osób jako najpiękniejsze wydarzenie w ich życiu. Nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości, że urodzenie zdrowego dziecka to prawdziwy cud, do którego trudno jest porównać cokolwiek innego. Jednak nie zawsze rzeczywistość związana z ciążą i porodem jest taka idealna, jak zwykło się to przedstawiać. Również wychowywanie dzieci to wielka sztuka wymagająca wiele cierpliwości, jak również przynosząca całe pokłady satysfakcji. By być w pełni świadomym rodzicem, dobrze jest jeszcze na etapie planowania ciąży poznać zarówno jasne, jak i ciemne strony rodzicielstwa. Nie powinny mieć one większego wpływu na naszą decyzję, jednak pozwolą nam lepiej przygotować się na niektóre sytuacje. Jedną z tych, których kobiety obawiają się najbardziej jest poród. To właśnie rozwiązanie budzi wiele obaw, czego nierzadko przyczyną jest brak wcześniejszego przygotowania. Tematem, o którym mówi się jeszcze mniej jest połóg. Już teraz poświęć chwilę na przeczytanie poniższego artykułu. Dowiesz się z niego więcej na temat rehabilitacji po porodzie.
Skutki cesarskiego cięcia
Rozwiązanie jest wydarzeniem nie tylko budzącym duże obawy, lecz również doprowadza do znacznych zmian w organizmie kobiety. Nie jest tajemnicą, że poród siłami natury skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wielu niebezpiecznych komplikacji. Z tego też względu najczęściej mówi się o fizjoterapii w ginekologii w odniesieniu do połogu po cesarskim cięciu, chociaż wiele podobnych elementów wykorzystywanych jest w połogu po porodzie naturalnym. Jakie korzyści niesie ze sobą rehabilitacja w ginekologii? Dzięki niej organizm szybciej się regeneruje. Mięśnie brzucha i miednicy, które uległy rozciągnięciu czy przecięciu są wzmacniane i pobudzane do pracy. Oprócz tego wykonywanie odpowiednich ćwiczeń po porodziepozwala na odciążenie kręgosłupa i poprawienie postawy ciała. Jak szczegółowo wygląda rehabilitacja po rozwiązaniu metodą cesarskiego cięcia? Podstawowe informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.
Rehabilitacja po cesarskim cięciu
Poród przez cesarskie cięcie przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego pierwsze ćwiczenia rehabilitacyjne po porodzie opierają się na pozycji leżącej. Jednym z podstawowych rodzajów aktywności wykonywanych już w kilkanaście godzin po porodzie są ćwiczenia oddechowe. Partiami, które możemy powoli wprowadzać w ruch są grzbiet i kończyny. W pierwszym dniu nie należy w żaden sposób ćwiczyć mięśni brzucha, co jest już wskazane na drugi dzień po cesarskim cięciu. Kolejna doba pozwala nam włączyć ćwiczenia w siadzie. Możemy również stopniowo wydłużać czas trwania niektórych z nich, jednak ze szczególną ostrożnością w odniesieniu do mięśni brzucha. Wszelkiego rodzaju wskazówki udzielone nam w szpitalu, dotyczące rehabilitacji po porodzie powinny być przez nas kontynuowane przez cały czas trwania połogu. Trzeba ponadto zaznaczyć, że zestaw tego rodzaju aktywności powinien być dokładnie dobrany do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjentki przez wykwalifikowanych rehabilitantów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze