Rodzaje porodu
BEATKA • dawno temuPoród to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu kobiety. Każda przyszła mama ma prawo wyboru sposobu, w jaki będzie rodziła dziecko. Niekiedy jednak o rodzaju porodu decyduje sama natura (np. ułożenie dziecka). Wówczas lekarz ocenia, który sposób porodu będzie najbezpieczniejszy dla kobiety i jej maleństwa. Zasadniczo, wyróżnia się dwa rodzaje porodów zależne od stopnia ingerencji medycznej – porody naturalne i porody zabiegowe. Nie można jednak zapominać też o innych rodzajach porodów, tj. porodach rodzinnych (poród z mężem).
Porody naturalne
Poród siłami natury, czyli poród naturalny, nie wymaga zbyt dużej ingerencji medycznej w organizm kobiety. Dziecko przychodzi na świat zgodnie z procedurami ustalonymi od wieków przez biologię. Największą pracę do wykonania ma kobieta i jej maleństwo. Przyszła mama kieruje się intuicją, instynktem naturalnym i sygnałami wysyłanymi przez jej organizm.
- Poród aktywny
Aktywność w tym wypadku odnosi się do kobiety, która musi wykonać najwięcej pracy w I i II etapie porodu. Przyszła mama musi przyjąć taką pozycję porodową, która będzie umożliwiała dziecku dość proste przejście przez kanały rodne. Kobieta może spacerować, kręcić biodrami, a nawet skakać na piłce. Dużą pomocą będzie dla niej partner. Mężczyzna przy porodziejest największym wsparciem dla kobiety. Przyszła mama musi oddychać przeponą. Kiedy kobieta będzie musiała przeć, może przyjąć pozycje w kucki, na boku lub w klęku.
- Poród w wodzie
Woda łagodzi bóle porodowe. Ma to dość duże znaczenie dla pań, które mają niski próg bólowy. Dodatkowo jest to poród szczególnie łagodny dla dziecka. Maluch przychodzi na świat i znajduje się w środowisku doskonale mu znanym. Wszakże wcześniej też był otoczony wodami płodowymi. Woda powinna mieć temperaturę 36–37 stopni Celsjusza, jej głębokość to 50–60 cm. Istnieją przeciwwskazania do porodu w wodzie – należą do nich choroby układu krążenia, nadciśnienie, choroby naczyń, choroby skórne, patologia ciąży, wady genetyczne płodu.
- Poród w domu
Poród w domu zbiera coraz więcej zwolenników. Dom, jako miejsce przyjazne dla kobiety, jest znacznie lepszym miejscem na rodzenie dzieci niż szpital. Gwarantuje on rodzącej większe bezpieczeństwo i komfort. W trakcie porodu domowego, przy kobiecie znajduje się doświadczona położna. Poród domowy musi być wcześniej zaplanowany. Kobieta musi mieć wykonane wszystkie badania. W razie wystąpienia przeciwwskazań, lekarz nie zezwoli na poród domowy.
Porody zabiegowe
Natura nie zawsze bywa łaskawa. Nie wszystkie kobiety mogą rodzić bez komplikacji. Jeśli pojawiają się jakieś nieprawidłowości, konieczna jest interwencja lekarska. Niekiedy przyszła mama już z góry jest uprzedzana o konieczności przeprowadzenia porodu zabiegowego (np. cesarskiego cięcia). Często jednak decyzja o porodzie zabiegowym zapada podczas rodzenia, kiedy konieczne jest ratowanie zdrowia i życia matki i dziecka.
- Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie, mimo iż najbezpieczniejsze z porodów, jest jednak interwencją chirurgiczną. Lekarz przez nacięcie przedniej ściany brzucha i macicy wydobywa dziecko i łożysko. Kobieta po porodzie musi pozostać przez dłuższy czas w szpitalu, wymagana jest rehabilitacja i odpoczynek.
- Poród kleszczowy
Za pomocą specjalnych kleszczy chwyta się główkę dziecka i przeprowadza się ją kanałami rodnymi kobiety. Po wyjściu dziecka kleszcze są zdejmowane. Niestety, na główce dziecka mogą pozostać obtarcia.
- Próżnociąg położniczy
Działa podobnie jak kleszcze. Urządzenie zakończone jest specjalną przyssawką, którą przytyka się do główki dziecka. Po zdjęciu przyssawki, na główce malucha może pojawić się lekki obrzęk.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze