Ćwiczenia po porodzie
KAROLINA • dawno temuCiało kobiety po porodzie wymaga specjalnej opieki i pielęgnacji. Powrót po ciąży do dawnej formy nieraz jest bardzo długotrwałym i złożonym procesem, który utrudnia brak czasu wynikający z opieki nad dzieckiem. Oprócz tego nie zawsze jesteśmy świadome, jakiego rodzaju aktywność fizyczną możemy podjąć, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Zobacz, jakie ćwiczenia polecane są dla kobiet po porodzie.
Kobieta po porodzie
Ciało i samopoczucie kobiety po porodzie jest nieporównywalne z tym, jakie było przed, a nawet w trakcie ciąży. Nieprzespane noce i notoryczne zmęczenie powodują, że nasz wygląd traci na atrakcyjności, a zmiany hormonalne, jakie towarzyszą połogowi, znacznie utrudniają powrót do dawnej kondycji. Brzuch po porodzie nie staje się na powrót płaski, a zgromadzony na udach tłuszczyk, nie znika jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki. Dolegliwości związane z połogiem nie zachęcają do rozpoczęcia jakichkolwiek ćwiczeń. Dotyczy to zarazem kobiet, które rodziły siłami natury oraz tych, które miały cesarskie cięcie. Obniżone libido oraz depresja poporodowa mogą spowodować, że kobiecie przestanie zależeć na własnej atrakcyjności. Nie warto jednak poddawać się przeciwnościom losu i spróbować stać się sexy mamą.
Ćwiczenia dla kobiet po porodzie
Zanim przystąpisz do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej, powinnaś poradzić się lekarza prowadzącego ciążę, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych uniemożliwiających jej wykonywanie. Jeżeli wiesz, że ćwiczenia nie wpłyną negatywnie na twoje ciało, możesz przystąpić do stopniowego wdrażania treningu.
Mięśnie brzucha po porodzie ulegają niekorzystnym zmianom, dlatego to właśnie ta część ciała jest największą zmorą młodych mam. W przypadku braku przeciwwskazań pierwszą aktywność fizyczną można podjąć już dzień po porodzie. Co prawda powinna ona być niewielka, bo intensywny i niekontrolowany trening szybko zniechęci młodą mamę i przyniesie więcej negatywnych konsekwencji niż korzyści. Starając się zapoznać z ćwiczeniami po porodzie na brzuch, trzeba równocześnie uwzględnić sposób rodzenia.
Kobiety, rodzące siłami natury, mogą rozpocząć ćwiczenia już na następny dzień po porodzie. Na początek proponowane są proste ćwiczenia napinające mięśnie bez zmieniania ich długości. Leżąc w łóżku, możesz napinać mięśnie nóg i rąk oraz macicy, a jeżeli pozwolą ci na to siły, chodzić na spacery. Po upływie 2–3 tygodni od porodu kobieta może rozpocząć wykonywanie efektownych brzuszków.
Inaczej wyglądają ćwiczenia po cesarkim cięciu. Z ich rozpoczęciem trzeba poczekać nawet 4–5 tygodni. Cesarka jest poważnym zabiegiem chirurgicznym, dlatego wymaga wydłużonego czasu rekonwalescencji. Po powrocie do domu należy uważać i nie dźwigać ciężkich przedmiotów, bo może to niekorzystnie wpłynąć na gojące się rany. Po upływie miesiąca od cesarki kobieta może powoli rozpocząć uprawianie ulubionego sportu. Bez względu na sposób rodzenia polecane jest pływanie wpław, co wzmacnia mięśnie brzucha i pleców, nie powodując przeciążenia organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze