Przebarwienia skórne
DAMIESA • dawno temuKiedy wytwarzanie melaniny zostaje zaburzone, na powierzchni ciała mogą pojawić się nieestetyczneplamy skórne. Jedne z nich nie są groźne i dają się łatwo usunąć (należą do nich, np. piegi, ostuda), jednak są i takie, które mogą powodować szereg powikłań i nieleczone w porę mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu. Należą do nich czerniaki oraz plamy polekowe. Jak je rozpoznać i jakie są metody, aby móc się ich pozbyć?
Co to jest zespół znamion dysplastycznych?
Takim terminem określa się przebarwienia, które są dość duże i mają nieregularne obrysy oraz niejednolite zabarwienie. Mogą one być dziedziczne i występować u kilku członków rodziny i zwiększać swoją widoczność w późniejszym etapie życia. Często mogą lekko odstawać od skóry, zwiększając tym samym ryzyko jej podrażnienia. Plamy skórne pojawiają się na owłosionej skórze, np. głowy, co znacznie utrudnia ich obserwację. Mogą mieć od 5 do 15 mm, a ich zabarwienie jest na ogół bardzo różne. Spotyka się więc takie o kolorze różu, jak i te brunatne czy nawet czarne. Ich cechą charakterystyczną jest także to, że zazwyczaj nie mają bardzo widocznej granicy od skóry otaczającej. Ich niebezpieczeństwo rozwoju polega na tym, że mogą przekształcić się w czerniaka złośliwego, dlatego tak ważna jest ich obserwacja, a najlepiej wczesne skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem. Bardzo ważna jest także odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, która ma zapobiec ich rozrostowi.
Czerniak – powstawanie i leczenie
To najbardziej złośliwy nowotwór skóry, który nieleczony może mieć nawet tendencję do przerzutów. Jego łacińska nazwa to melanoma malignum. Ważnym czynnikiem powodującym jego powstawanie jest negatywny wpływ oddziaływania słonecznego. Taki defekt skórny często pojawia się także u osób nadmiernie korzystających z solarium. Niebezpieczne pieprzyki rodzą się także pod wpływem sztucznego źródła światła. Takie zmiany barwnikowe skóry często wywodzą się ze złośliwych plam soczewicowatych. Ryzyko ich powstania zwiększa się, jeśli w rodzinie wcześniej były przypadki takiego defektu skórnego lub w sytuacji, kiedy doszło do groźnych oparzeń słonecznych. Tendencja do ich uaktywnienia się wzrasta także podczas ciąży, pokwitania czy połogu. Warto wiedzieć, że czerniak pojawia się dużo częściej u osób z jasną karnacją i włosami w kolorze blond. Nadziei dodaje fakt, że wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny.
Jakie są sygnały alarmujące defektów skóry?
Można robić wszystko, aby stan zaawansowania znamiona nie pogłębił się, jednak organizm rządzi się swoimi prawami i czasami może niemile nas zaskoczyć. Kiedy więc piegi, przebarwienia czy narośle zaczną niepokojąco zwiększać swoje rozmiary w szybkim tempie, ich kolor diametralnie się zmienia, a do tego pojawi się świąd, pieczenie, krwawienie czy odczyn zapalny w ich obrębie, pod żadnym pozorem nie wolno takich symptomów bagatelizować i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Czasami konieczne jest pobranie z takiego znamienia wycinka do badania, aby upewnić się, czy nie ma on cech nowotworowych. Testy kontrolne zmian skórnych powinno przeprowadzać się
profilaktycznie
raz w roku. Jeśli to konieczne, należy po konsultacji z lekarzem przeprowadzić usuwanie przebarwień pod okiem specjalisty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze