Plamy skórne
DAMIESA • dawno temuPowodów pojawiania się nieestetycznych plam na powierzchni skóry może być wiele. Część z nich może być wrodzona, część nabyta, a jeszcze inne mogą być wynikiem błędów w pielęgnacji czy niewłaściwej ochrony przed słońcem. Niezależnie od czynników powodujących uwidocznienie się takiego defektu skórnego, warto wiedzieć jak przeprowadzić usuwanie przebarwień i jakie grzeszki wyrządzane skórze mogą je powodować. Co wpływa na przebarwienia skórne?
Zmiany barwnikowe jako skutek stosowania leków
Najczęstszym błędem, jaki zdarza się popełniać kobietom, jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i wystawianie skóry na działanie słońca. Takie postępowanie, nawet przy używaniu kremów z filtrem, może zakończyć się pojawieniem na ciele trwałych przebarwień. Melanogenezę nasila bowiem promienie ultrafioletowe, ale także to emitowane przez sztuczne światło, np. na solarium. Stosowanie doustnej antykoncepcji jest więc przeciwwskazaniem do zażywania kąpieli słonecznych. Innym powodem pojawiania się przebarwień jest także przyjmowanie leków fotouczulających czy przeciwpadaczkowych. W takich przypadkach niestosowanie się do zaleceń ochrony ciała przed działaniem promieniowania może zakończyć się uwidocznieniem się ostudy. Podobne skutki obserwuje się u osób z zaburzeniami czynności hormonalnej tarczycy. Jednym z zaburzeń mogą być także przebarwienia polekowe. Dzieje się tak często, kiedy stosowane są medykamenty na bazie tetracykliny czy paracetamolu. Niebezpieczne pieprzyki mogą też nasilić się u osób stosujących leki psychotropowe i kardiologiczne.
Kosmetyki a plamy barwnikowe
Plamy mogą pojawić się także u osób cierpiących na problemy z trądzikiem. Stosowanie kosmetyków wysuszających wypryski w połączeniu z działaniem słońca mogą powodować, że na cerze pojawią się ciemne przebarwienia. Mimo tego, że wiele osób sądzi, że słońce może leczyć pryszcze i likwidować stany zapalne, to nawet, jeśli wykwity skórne zostaną zredukowane, to pozostaną po nich nieestetyczne znamiona, które można usunąć jedynie za pomocą profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Poza tym ryzykując wystawianie cery trądzikowej na promienie słońca, można nabawić się poparzeń słonecznych. Kosmetyki z substancjami fotouczulającymi czy wyciągami roślinnymi mają podobne działanie. Plamy mogą powstać także, gdy spryskamy skórę perfumami z alkoholem, a potem wystawimy ją na działanie promieni.
Jak usuwać plamy na skórze?
Usuwanie przebarwień nie zawsze jest łatwe i wszystko zależy od stopnia ich głębokości, intensywności koloru oraz postaci. Żeby właściwie ocenić stopień zaawansowania plam, należy wcześniej poradzić się dermatologa. Od jego decyzji zależy metoda likwidacji znamiona. Jak zlikwidować pieprzyki i plamy? Najtrwalszą techniką jest poddanie się laseroterapii, która zapewnia całkowite pozbycie się znamion i to już po pierwszym zabiegu. Choć okres naprawy naskórka po zabiegu jest dość długi, to rezultaty są zazwyczaj w pełni satysfakcjonujące. W przypadku piegów sprawdzi się peeling z kwasem glikolowym. Można też używać kremów z kwasem kojowym czy hydrochinonem, które powodują stopniowe bladnięcie znamion. Innym rozwiązaniem jest użycie tretinoiny czy poddanie się dermabrazji. Ostatecznością jest chirurgiczne wycinanie zmian barwnikowych. W przypadku czerniaków należy jednak zachować szczególną ostrożność, bo pozbycie się narośli barwnikowej uniemożliwia jej badanie histopatologiczne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze