Problemy skórne
BEATKA • dawno temuPielęgnacja skóry pomoże uchronić ją przed różnymi zmianami chorobowymi. Niestety, nie na wszystkie problemy ze skórą mamy wpływ. Stan skóry jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia. Odbijają się na niej choroby i długoletnie zaniedbania pielęgnacyjne, życie w stresie, przyjmowanie leków, środowisko oraz używane kosmetyki.
Najczęstsze problemy ze skórą
- Obrzęki
Obrzęki powstają na skutek nadmiernego odkładania wody w organizmie. Najczęściej puchnie skóra pod oczami. Obrzęki zazwyczaj dokuczają przed miesiączką, po infekcjach, na skutek przyjmowania leków. Obrzęki są też reakcją alergiczną. Na ich pojawienie mają wpływ choroby nerek. Żeby pozbyć się obrzęków, warto przykładać na zmienione miejsce kompresy z rumianku. Z diety należy wykluczyć sól. Pomocne jest też obmywanie twarzy w chłodnej wodzie. Do pielęgnacji skóry lepiej jest nie używać tłustych kremów.
- Rozszerzone naczynka twarzy
Sieć widocznych naczynek na twarzy częściej dotyka osób z jasną i delikatną cerą. Pod wpływem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce naczynka pękają. Nie jest to jednak jedyna przyczyna pękania naczynek. Naczynka krwionośne mogą być po prostu bardzo słabe i widać przez nie krew. Żeby przeciwdziałać osłabianiu naczynek, należy zrezygnować z napojów alkoholowych, kawy, herbaty i czekolady. Cera naczynkowa nie lubi też ekspozycji na słońce i smagania zimnym wiatrem. Dieta na wzmocnienie naczynek powinna być bogata w witaminę C i bioflawonoidy.
- Trądzik
Zmiany trądzikowe na twarzy są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Produkują one zbyt dużą ilość łoju, który zatyka pory skóry. W konsekwencji dochodzi do infekcji i owrzodzenia. Pojawiają się bolesne krosty i zaczerwienienia. Trądzik młodzieżowy jest najczęstszą postacią choroby, choć nie jedyną. Zmiany trądzikowe występują na skórze niemowląt oraz u osób starszych. Choroba zaostrza się pod wpływem stresu (stresująca praca, stresujący tryb życia), niepokoju, zmiennego cyklu menstruacyjnego. Cera trądzikowa również wymaga natłuszczania, tym bardziej gdy stosowane są kosmetyki na bazie alkoholu.
- Łuszczyca
Plamy suchej skóry o kolorze blado-różowym lub krwisto-czerwonym to główne objawy łuszczycy. Zmiany łuszczycowe lokalizują się najczęściej na kolanach, łokciach, dłoniach i głowie. Choroba ma zwykle podłoże genetyczne i nie jest zaraźliwa. Leczenie łuszczycy jest bardzo trudne.
Przedwczesne starzenie się skóry
Starzenie jest naturalnym procesem i, niestety, nieodwracalnym. Mimo to, istnieją sposoby na opóźnienie pierwszych oznak starzenia. Kiedy dziecko znajduje się jeszcze w okresie prenatalnym, komórki dzielą się w bardzo szybkim tempie. Po narodzinach tempo podziału komórek spada. Takie spowolnienie procesu podziału komórek jest jedną z przyczyn starzenia.
Wśród czynników, które dodatkowo opóźniają ten proces, znajdują się:
- długotrwały stres,
- używanie narkotyków i alkoholu,
- choroby,
- nagminne picie kawy i czarnej herbaty,
- siedzący tryb życia,
- promieniowanie,
- nieodpowiednia dieta,
- nadmierna ekspozycja skóry na słońce,
- brak optymizmu.
Sposób pielęgnacji skóry ma duże znaczenie. Właściwe dbanie o cerę pomaga zachować na dłużej młody wygląd. Pielęgnacja cery powinna być przeprowadzana codziennie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze