Znamiona na skórze
URSZULA ROGALSKA • dawno temuSkóra niemowlęcia jest najdelikatniejsza, nieobciążona żadnymi zmianami, piegami, pieprzykami etc. Wraz z wiekiem u człowieka na ciele można znaleźć różnego rodzaju plamy, znamiona, groźnie wyglądające przebarwienia czy pieprzyki. Konieczne jest odpowiednie obserwowanie ciała w celu szybkiego zauważenia zmian na nim zachodzących, gdyż niektóre z nich są bardzo groźne dla zdrowia i życia człowieka.
Typologia zmian skórnych
Medycyna dzieli zmiany skórne na różnorodne podziały, w zależności od czasu wystąpienia, głębokości oraz ich zwiększania się na skórze. Głównym podziałem jest wyróżnienie:
- Plam soczewicowatych;
- Znamion barwnikowych;
- Nowotworów.
W skład każdego z podziałów wchodzą ich podrozdziały. W przypadku dwóch pierwszych wymienionych rodzajów można wyróżnić zarówno zmiany i plamy pospolite, nabyte, łagodne, jak i złośliwe, świadczące o zmianach rakowych. Do najniebezpieczniejszych zaliczyć można czerniaka, raka podstawnokomórkowego oraz raka kolczystokomórkowego. Wszystko uzależnione jest od dokładnego obserwowania swojego ciała i zmian na nich zachodzących. Wszelkie plamy, zwiększone pieprzyki, czerwone rozrastające się „placki”, swędzące i niekiedy nawet krwawiące powinny zaniepokoić i zmusić do natychmiastowego zgłoszenia się do specjalisty – dermatologa/onkologa.
Leczenie znamion na skórze
Pospolite znamiona, jakimi najczęściej są pieprzyki, piegi, pojawiają się na skórze wraz z wiekiem. Wszelki niepokojący ich obraz wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. W zależności od postawionej diagnozy dobiera się metody ich leczenia. Specjaliści, podejrzewając znamię o zezłośliwienie, najczęściej decydują się na jego usunięcie. Nie wykonuje się biopsji znamion, dlatego też zaleca się ich usunięcie. Dzięki temu znamię można dokładne przeanalizować w badaniu laboratoryjnym i ostatecznie określić jego rodzaj i poziom złośliwości. Im szybsze usunięcie niepokojącej zmiany skórnej, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Wszystko jednak musi zostać dokładnie przeanalizowanie przez specjalistów.
Uważne obserwowanie ciała
Nowotwór skóry może spotkać każdego, w każdym wieku. Konieczne jest jednak minimalizowanie możliwości jego pojawienia się poprzez:
- sprawdzanie swoich znamion;
- poddawanie się co jakiś czas badaniu dermoskopem u dermatologa;
- usuwanie wszelkich niepokojących znamion i poddawanie badaniom histopatologicznym, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą;
- ochranianie skóry przed nadmiernym słońcem przez korzystanie z kremów z wysokimi filtrami, unikanie solariów czy też wkładanie przewiewnej odzieży latem.
Pamiętajcie, że profilaktyka to klucz do zdrowia, dlatego obserwujcie uważnie swoje ciało i reagujcie na każdą zmianę, jaka się na nim pojawi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze