Słoneczne SOS dla skóry
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuLetnie miesiące witamy pełni entuzjazmu. Chętnie chodzimy na spacery i uprawiamy sporty na świeżym powietrzu, a w wolnych chwilach rozkoszujemy się promieniami słońca i z determinacją pracujemy nad opalenizną. Niestety, nierzadko zapominamy, że promieniowanie słoneczne przyspiesza starzenie się skóry. Jak uchronić się przed jego działaniem?
Zalety i wady ekspozycji słonecznej
Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych ma pozytywny wpływ na nastrój i wzmacnia odporność. Ponadto kąpiel słoneczna w zaledwie kwadrans powoduje wytworzenie w organizmie niezbędnej mu dawki witaminy D3, która chroni przed osteoporozą i krzywicą. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że przemiana materii ulega poprawie i łatwiej jest nam uzyskać wymarzoną wagę. Fakt, iż w lecie nosimy dość skąpe stroje, dodatkowo motywuje do dbania o sylwetkę. Warto jednak pamiętać, że działanie promieni słonecznych może być szkodliwe.
Jak wyjaśnia dr Marek Wasiluk (Centrum Medycyny Estetycznej Triclinium w Warszawie), słońce wytwarza światło widzialne gołym okiem, promieniowanie podczerwone oraz promieniowanie UV. Niekorzystne działanie wykazują tylko fale UV. Mają one trzy zakresy długości: UVC (niemal nie dociera do Ziemi, ale ma najsilniejsze działanie rumieniotwórcze), UVA (głęboko przenika do wnętrza skóry, powoduje wytwarzanie wolnych rodników, przyczynia się do zmian barwnikowych i zmarszczek) oraz UVB (powoduje oparzenia słoneczne i raka skóry). Aż 90% promieniowania ultrafioletowego, jakie do nas dociera, to UVA. Jego mniejsza od UVB szkodliwość nie oznacza jednak, że przed UVA nie trzeba się chronić. Mamy z nim do czynienia przez cały rok, także w pochmurne dni. UVA przenika bowiem przez chmury, szyby i cienkie ubrania. Co ciekawe, jasne ubrania stanowią lepszą ochronę przed UVA niż ciemne.
Skutki opalania skóry
Opalenizna odejmuje optycznie kilogramów i dodaje urody, ale nie zapominajmy, że wiąże się z nią szybsze starzenie się skóry. Promieniowanie słoneczne pobudza produkcję melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry, który zatrzymuje promieniowanie słoneczne. Przy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne ta naturalna ochrona jednak nie wystarczy. Mimo iż skóra nadal wygląda atrakcyjnie, zaczynają zachodzić w niej procesy prowadzące do jej uszkodzeń. Fale UVA przyczyniają się do produkcji wolnych rodników, które niszczą elastynę, obniżają jakość kolagenu i zaburzają strukturę tkanki skóry. Staje się ona wysuszona i cieńsza, ponadto traci jędrność. Na powierzchni skóry pojawiają się przebarwienia oraz zmarszczki. Istnieje również ryzyko wystąpienia zmian naczyniowych.
Na szkodliwe działanie promieni słonecznych szczególnie podatne są osoby posiadające jasną karnację, dlatego wskazane jest, by w szczególny sposób chroniły skórę przed oparzeniami słonecznymi.
Opalanie z głową
Aplikując na ciało kosmetyki z filtrami UV, chronimy skórę przed ich działaniem. Obecnie dostępne są kremy z filtrami chemicznymi oraz mineralnymi. Filtry chemiczne pochłaniają fale UV i przekształcają je w energię cieplną, niegroźną dla skóry. Dla porównania, filtry mineralne rozpraszają lub odbijają promienie słoneczne. Filtry mineralne są bardziej skuteczne, ale filtry chemiczne przewyższają je pod względem jakości preparatów (mają lepszą konsystencję). Wielu producentów kremów do opalania decyduje się na łączne zastosowanie obu typów filtrów.
Jak chronić skórę przed słońcem?
- Stosuj kremy chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB.
- Wybieraj preparaty o wysokim faktorze ochrony przed UV.
- Ponawiaj aplikacje kremu do opalania – pierwszą porcję kosmetyku nałóż na skórę co najmniej 20 minut przed wyjściem z domu, a kolejne – co 2–3 godziny.
- Jeśli twoja skóra miała styczność z wodą lub piaskiem, posmaruj się kremem z filtrem po raz kolejny.
- Jeżeli chcesz mieć zdrową opaleniznę bez ekspozycji słonecznej, zdecyduj się na opalanie natryskowe. Pamiętaj, że solarium jest nie mniej szkodliwe dla skóry niż prawdziwe promienie słoneczne, mimo iż emituje wyłącznie fale UVA.
Umiar to klucz do lekkiej, bezpiecznej opalenizny. Jeśli uda ci się zachować rozsądek podczas słonecznych kąpieli, po wakacjach twoja skóra będzie niezmiennie gładka i piękna.
*Źródło zdjęcia: materiały prasowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze