Filtr przeciwsłoneczny – jaki stosować?
ALICJA • dawno temuNajważniejszą rzeczą w ochronie skóry przed szkodliwym wpływem środowiska jest filtr przeciwsłoneczny. Głównym jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry. Wystawiając naszą skórę na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych ryzykujemy nie tylko utratę jej witalności, ale również utratę zdrowia. O nowotwory skóry nie trudno. Dlatego smarujmy się filtrami — nie zaszkodzą, a mogą uratować życie. Jakie filtry stosować?
Naturalny pigment – melanina
Każdy posiada w skórze naturalną barierę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a jest nią melanina. Jednak każdy posiada ją w różnych ilościach. Im ciemniejsza skóra, tym większa zawartość melaniny i mniejsze ryzyko zachorowania na raka skóry. Osoby o jasnej karnacji powinny uważać na ilość słonecznych kąpieli fundowanych skórze.
Filtry odbijające
Są to filtry o dużej zawartości cynku, tlenku żelaza lub dwutlenku tytanu. Zwykle stosują je ratownicy nad akwenami wodnymi oraz narciarze. Trzeba zwracać uwagę, aby filtr był równomiernie nałożony na ciele i w razie potrzeby należy go uzupełniać. W innym wypadku promienie UV dotrą do skóry.
Filtry pochłaniające
Zawarte są w kremach do opalania, olejkach i mleczkach. W ich składzie znajduje się m.in. kwas para-aminobenzoesowy lub benzofenol. Zwracajmy szczególną uwagę na siłę działania filtru i jego przeznaczenie. Inne kosmetyki i filtry przydadzą się na plażę, a inne kosmetyki do solarium. Niemniej, bez filtra ani rusz!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze