Nie trać włosów! Poznaj metody leczenia łysienia
DANUTA CAPIGA • dawno temuŁysienie jest objawem chorobowym, który powoduje dyskomfort i stres. Coraz więcej jest przypadków łysienia nie tylko wśród mężczyzn ale również u kobiet. Bywa dolegliwością dziedziczną i wtedy nie uniknie się go mimo podejmowanych prób leczenia. Ale nie zawsze związane jest tylko z genetyką, lecz z szybkim tempem życia, przewlekłym stresem lub przebytą chorobą (np. nowotworową).
Łysienie jest objawem chorobowym, który powoduje dyskomfort i stres. Coraz więcej jest przypadków łysienia nie tylko wśród mężczyzn ale również u kobiet. Bywa dolegliwością dziedziczną i wtedy nie uniknie się go mimo podejmowanych prób leczenia. Ale nie zawsze związane jest tylko z genetyką, lecz z szybkim tempem życia, przewlekłym stresem lub przebytą chorobą (np. nowotworową).
Kobiety rzadziej cierpią na całkowitą utratę włosów, za to częściej na łysienie plackowate, spowodowane zaburzeniami hormonalnymi i stresowymi.
To, że wypadają nam włosy jest naturalnym stanem, norma to około 100 włosów dziennie. Jeżeli wypada ich dużo więcej i są znacznie rzadsze, wręcz widać prześwity, to sygnał, że trzeba zacząć działać. Nie można zbagatelizować problemu, gdyż doprowadzi to do całkowitego lub plackowatego wyłysienia.
Najpowszechniejsze jest łysienie androgenne, które najczęściej dotyka mężczyzn. Powodem jest najogólniej mówiąc, przemiana testosteronu w szkodliwy dihydrotestosteron. Nie należy się poddawać i jak najszybciej podjąć leczenie. Im wcześniej się to zrobi, tym efekty będą lepsze.
Na rynku farmaceutycznym jest wiele środków, jak odżywki, szampony, różnego rodzaju ampułki, które wciera się w skórę. Jest to dobra metoda do momentu, gdy stosujemy te preparaty, później stymulacja wzrostu włosów zanika.
Istnieją też leki doustne, ale ich podawanie działa na cały organizm i ma niestety skutki uboczne.
Można wykonać przeszczep włosów lub zastosować implanty włosowe. Przeszczep polega na pobraniu włosów z miejsca gdzie jest ich więcej i wszczepieniu w miejsce łysiejące. Metoda jest kosztowna i nie hamuje łysienia. Implanty to sztuczne włosy, które wszczepia się w skórę głowy. Wygląda to nienaturalnie, tak jakby przyklejono perukę.
Szansą na wyleczenie łysienia jest mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego. Terapia polega o ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem uzyskanym z naszej własnej krwi. Krew pacjenta pobiera się do probówki, która poddana jest wirowaniu. W ten sposób uzyskuje się osocze, które za pomocą igły wprowadza się do skóry głowy. Proces odrostu nowego włosa trwa trzy miesiące.
Znacznie szybciej wyrastają włosy przy zastosowaniu zabiegu mezoterapii z komórkami macierzystymi. Komórki pobiera się z krwi pacjenta za pomocą sterylnej technologii.
Do leczenia łysienia wykorzystuje się też laser. Przynosi on duże efekty, ale minusem jest konieczność codziennego stosowania urządzenia w okresie terapii (pół roku).
Najkorzystniejsza jest metoda skojarzona, czyli łączenie różnych metod np. osocze pobudza komórki macierzyste cebulki włosowej a laser stymuluje jej pracę.
Choroba łysienia zmienia wygląd człowieka, a stan jego wyglądu w dużej mierze wpływa na to, jak się czuje, na jego pewność siebie i kontakty społeczne. Dlatego warto się z nią zmierzyć i podjąć leczenie.
Źródło: informacja rasowa Alicja Szyrszel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze