Łysienie
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuŁysienie to częściowa lub całkowita utrata włosów na głowie, a czasem nawet na innych częściach ciała. Normalnie tracimy ok. 100 włosów dziennie. Z wiekiem ta ilość się zwiększa i jest to normalny objaw starzenia się. Jednak szczególnie u mężczyzn, a także u niektórych włosów nadmierna i zbyt szybka utrata włosów może być spowodowana dziedzicznymi skłonnościami. Proces łysienia rozpoczyna się od tego, że włosy stają się coraz cieńsze i słabsze a następnie zaczynają wypadać najpierw w okolicach czoła, czubka głowy, aż pozostaje ich nieznaczna ilość z tyłu głowy i nad uszami.
U kobiet utrata włosów może nastąpić w wyniku gwałtownych zmian hormonalnych w czasie ciąży, menopauzy lub hormonalnej terapii zastępczej. Utratę włosów powodują androgeny, męskie hormony płciowe zarówno u dojrzałych mężczyzn jak i u kobiet w okresie menopauzy.
Może także występować łysienie nierównomierne, tylko w niektórych miejscach zwane łysieniem plackowatym. W tym przypadku jednak łysienie jest przejściowe, a włosy mogą odrastać po roku lub dwóch.
Leczenie łysienia androgenowego jest możliwe dzięki produktom farmakologicznym, zazwyczaj wcieranym w skórę głowy i dostępnym na receptę.
Gdy leki nie pomagają można posłużyć się metodami chirurgii plastycznej. Do wyboru jest przeszczep włosów lub metoda polegająca na usunięciu fragmentu nieowłosionej skóry głowy i naciągnięciu na to miejsce skóry ze zdrowymi mieszkami włosowymi.
Jeśli łysienie nie ma podłoża genetycznego warto udać się do lekarza w celu wykluczenia iż jest ono objawem poważniejszej choroby.
Delikatne włosy należy traktować ze szczególną troską. Należy odłożyć suszarkę i myć je szamponami wzmacniającymi, najlepiej pobudzającymi wzrost włosów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze