Najczęstsze przyczyny wypadania włosów i skuteczne sposoby na ich wzmocnienie
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuNiestety przerzedzanie się włosów nie jest wyłącznie męskim problemem. Kilka włosów na szczotce nie powinno być powodem do paniki. Ich wypadanie jest procesem naturalnym – w normalnych warunkach tracimy ok. 50–100 (a w niektórych przypadkach nawet 150) włosów dziennie. Jeżeli jednak objętość twojej fryzury w widoczny sposób się zmniejsza, zapoznaj się z kilkoma sprawdzonymi sposobami na zatrzymanie wypadania włosów.
Dieta na wypadanie włosów
Przyczyną wypadania włosów może być nadmiar witaminy A i niedobór witaminy D w diecie. Pamiętaj więc, aby w jadłospisie uwzględnić sok pomarańczowy i łososia.
Jeżeli nieustannie czujesz się osłabiona i zmęczona, możesz cierpieć na wynikającą z niedoboru żelaza anemię. Stan ten wpływa niekorzystnie na urodę – sprawia, że skóra staje się bledsza, a włosy rzadsze. W przypadku stwierdzenia anemii, lekarz zwykle przepisuje suplementy żelaza, które przywracają organizm do właściwej kondycji. Niestety trwać to może kilka miesięcy. W międzyczasie warto więc pomyśleć o bogatej w ten związek diecie, zawierającej czarną fasolę, czerwone i pomarańczowe owoce i warzywa oraz warzywa zielone (np. szpinak).
Kolejnym powodem przerzedzania się włosów może być niedobór białka w diecie. Gdy organizm musi rozdysponować zbyt małą jego dawkę w racjonalny sposób, wprowadza część mieszków włosowych w „tryb odpoczynku”. Pamiętaj, że kobieta powinna zjadać 46 g białka dziennie. Panie ciężarne lub karmiące powinny spożywać 71 g związku.
Choroby a łysienie
Niektóre kobiety narzekające na wypadanie włosów mają do czynienia ze zjawiskiem nazywanym łysieniem telogenowym. Przeważnie następuje ono po ciąży, poważnej operacji, drastycznym spadku wagi lub ekstremalnym stresie. Niestety długotrwały stres emocjonalny i fizjologiczny może zaburzać normalny cykl wzrostu włosa. Jeżeli odczuwany przez ciebie stres jest jedynie tymczasowy, po jego ustaniu włosy odrosną.
Choroby skóry głowy mogą powodować stan zapalny, który utrudnia włosom wzrost. Jeżeli doświadczasz łupieżu, wybierz odpowiedni szampon. Jednak gdy zaczerwienienie i swędzenie nie ustąpią, zgłoś się do dermatologa.
Nadmierne wypadanie włosów często spowodowane jest genetyką. Jeżeli w twojej rodzinie ten problem jest powszechny, możesz wybrać się do specjalisty, który prześledzi historię łysienia twoich bliskich i przewidzi zakres, w jakim problem ten dotknąć może i ciebie. Obierze on także odpowiedni kierunek działania. Leki są skutecznym, aczkolwiek krótkotrwałym rozwiązaniem problemu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zabieg przeszczepienia włosów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze